5 top Windows VPN për tu përdorur në vitin 2020 | Kafe VPN


Me një pjesë të tregut prej më shumë se 75 përqind (që nga janari i vitit 2020), Windows pa dyshim që është sistemi operativ më i përdorur për të hyrë në Internet. Kjo përkthehet afërsisht 1.5 miliardë përdorues nga e gjithë bota. Fatkeqësisht, kjo gjithashtu i bën ata një objektiv kryesor për të gjitha llojet e sulmeve të sigurisë në internet si Phishing dhe Malware te ato më të sofistikuara siç janë sulmet DOS (Refuzimi i Shërbimit) dhe injeksioni SQL.

Isinguditërisht, shumica e njerëzve që përdorin kompjuterë Windows nuk janë as në dijeni të kërcënimit. Kjo i vë ata në rrezik të vjedhjes së informacionit të tyre të ndjeshëm nga palët e treta të paskrupull. Nëse kjo tingëllon shumë si ju, atëherë ju mund të dëshironi të merrni në konsideratë marrjen e një shërbimi VPN (Virtual Private Network) për të fshehur aktivitetet tuaja në internet nga sytë e këqij, si dhe të anashkaloni censurimet që normalisht do të kufizonin atë që mundeni dhe nuk mund të bëni përmes Internetit.

Pse duhet të përdorni një Windows VPN?

Përdorimi i një shërbimi VPN në një kompjuter Windows siguron privatësi dhe mbrojtje të shtuar, mbi çdo program antimalware / antivirus që keni instaluar në pajisjen tuaj. VPN-të funksionojnë duke kriptuar të gjitha të dhënat e dërguara nga kompjuteri juaj me protokollet e sigurisë së Internetit si kriptimi L2TP, IPSec dhe AES 256-bit. Si rezultat, do të ishte jashtëzakonisht e vështirë (nëse jo e pamundur) për individë dhe organizata të paskrupullta të përgjojnë dhe vjedhin informacione të ndjeshme nga kompjuteri juaj.

Një arsye tjetër e mirë për të përdorur një Windows VPN është se ajo i drejton të gjitha të dhënat që hyjnë dhe dalin nga pajisja juaj në një server të jashtëm VPN. Kjo ju lejon të prishni adresën IP të kompjuterit tuaj në mënyrë që as ISP-ja juaj (Ofruesi i Shërbimit Internet) ose faqja e internetit që po vizitoni të mos e dinë adresën e vërtetë IP dhe vendndodhjen e kompjuterit tuaj Windows. E njëjta veçori ju lejon gjithashtu të mposhtni censurimet dhe të përdorni qasje që normalisht nuk janë të disponueshme nga vendndodhja juaj.

Karakteristikat e një VPN të mirë me Windows

Tani që kemi krijuar rëndësinë e përdorimit të një shërbimi VPN në kompjuterin tuaj Windows, mund të pyesni veten – si e zgjidhni atë të duhurin? Si çdo ofrues tjetër shërbimi, disa kompani VPN bëjnë një punë më të mirë se të tjerët dhe ofrojnë më shumë vlerë për paratë tuaja.

Këtu janë disa karakteristika që kompanitë më të suksesshme VPN kanë të përbashkët:

 • Klient miqësor dhe shpesh i azhurnuar VPN. Një shërbim VPN është po aq i mirë sa softueri që ata ofrojnë për përdoruesit që duan të lidhen me rrjetin e tyre VPN
 • Asnjë politikë e të dhënave për shitje dhe prerje zero; nuk do të dëshironit të zgjidhni një shërbim VPN të cilit nuk mund t’i besoni për të mos i dhënë informacionin tuaj palëve të treta
 • Mbështetje e besueshme e klientit mund të jetë përmes telefonit, postës elektronike ose bisedës live
 • Ofron shpejtësi të shpejtë të serverit dhe një larmi vendndodhjesh të serverit.
 • Përdorimi i protokolleve të forta të kriptimit të të dhënave si AES-256 i cili përdoret gjerësisht nga bankat dhe ushtria
 • Prmimet transparente dhe të përballueshme (pa tarifa të fshehura) dhe një periudhë prove falas ose garanci për kthimin e parave
 • Gjerësia e bandës së pakufizuar, veçanërisht nëse do të mbështeteni në VPN tuaj për të trajtuar aplikacione të larta të të dhënave si transmetimi i videos dhe përrua

Nuk ka të dhëna ku mund të gjesh një ofrues të shërbimit VPN që ka më shumë (nëse jo të gjitha) karakteristikat e përmendura më lart? Për të mos u shqetësuar për ju kemi mbuluar me disa rekomandime për disa nga Windows VPN më të mirë në treg sot, si dhe pro dhe kundrat e tyre përkatëse. Një informacion i tillë duhet të jetë i dobishëm për t’ju ndihmuar të zgjidhni shërbimin e duhur VPN për kompjuterin tuaj Windows.

Assguard

Mos harroni emrin e gjuhës së Assguard-it në faqe. Kjo kompani e mbajtur private VPN me bazë është e përbërë nga një rrjet me punë të mirë. Ndërsa rrjeti i tyre VPN mund të mos jetë aq i gjerë sa të tjerët, kompania është e dukshme në atë qasjen e saj UX dhe të përqendruar tek përdoruesit..

Përdorshmëria është kulmi i Assguard. Ajo u siguron përdoruesve shkurtore për çdo aktivitet për të cilin mund të interesohen. Pavarësisht nëse bëhet fjalë për shfletim të sigurt dhe anonim, ose zhbllokimin e thirrjeve zanore, duke shikuar Netflix të SHBA. Equallyshtë njëlloj miqësor për përdoruesit e njohur VPN dhe fillestarët që janë akoma në mëdyshje se cilat karakteristika u duhen për të shijuar përvojën e tyre VPN. Klienti i windows i Assguard është mjaft intuitiv për të sugjeruar serverin më optimale bazuar në vendndodhjen tuaj për të siguruar sa herë që aktivizoni shkurtoret, ju u lidhët menjëherë.

Të mirat

 • Politika e verifikuar e logimit të të dhënave zero
 • Kriptimi i duhur 256-bit OpenVPN
 • Bandwidth i pakufizuar
 • 24/7 mbështetje emaili
 • Punon mirë për të hyrë në përmbajtje gjeo-bllokuar nga Netflix dhe HBO
 • Më e lirë se shumica e VPN-ve duke filluar nga 7,95 $ në muaj

Të këqijat

 • Karakteristikat falas ndryshojnë nga rajoni në rajon.
 • Karakteristika adblocker është akoma në punë.

NordVPN

NordVPN është një kompani VPN me qendër në Panama me më shumë se 12 milion përdorues aktivë nga e gjithë bota. Kjo e fundit zotëron një nga rrjetet më të mëdha VPN me më shumë se 5.450 serverë të shpërndarë në 60 vende. Ata sigurojnë të gjitha këmbanat dhe bilbilat që do të prisnit nga një kompani e suksesshme VPN siç janë mbështetja OpenVPN, mbrojtja e rrjedhjeve DNS dhe një Kill Switch. Disa nga karakteristikat e tyre më të dukshme përfshijnë mbrojtje të dyfishtë VPN dhe mbështetje TOR për siguri të shtuar.

Sa i përket klientit të tyre të Windows, NordVPN zgjodhi të rrinë me një UI të bazuar në hartë që nxjerr në pah vendet e ndryshme të serverëve të disponueshëm. Harta është dinamike që do të thotë që ju mund të zvarriteni, rrotulloheni dhe zmadhoni vendet e ndryshme duke përdorur miun. Kalimi i kursorit të miut mbi një vendndodhje do të zbulojë emrin e serverit dhe duke klikuar mbi të do të fillojë një lidhje VPN me serverin në fjalë. Në mënyrë të ngjashme, përdoruesit gjithashtu mund të hyjnë në një listë të serverëve nga shirita anësor i majtë i renditur në mënyrë alfabetike sipas vendit dhe qytetit, pastaj t’i shtoni ato në një listë të preferuarve për qasje të lehtë

Të mirat

 • Performancë e mirë e serverit
 • Kriptimi i shkallës ushtarake (AES-256)
 • Bandwidth i pakufizuar dhe asnjë politikë e regjistrimit të të dhënave
 • Punon mirë me Netflix dhe për të hyrë në përmbajtje gjeo-bllokuar në përgjithësi
 • 30 ditë garanci për kthimin e parave
 • Mbrojtje e dyfishtë VPN (trafiku është i koduar dhe i transferuar përmes 2 serverëve VPN) për mbrojtje shtesë

Të këqijat

 • UI me bazë harta nuk është shumë praktike. Përdoruesit duhet të vendosin mbi hartën nëse dëshirojnë të shkojnë te një server nga një rajon tjetër.
 • Më e shtrenjtë se shumica e VPN-ve të tjera premium; çmimet fillojnë me 11,95 dollarë në muaj (më e lirë për abonimet afatgjata).

IPVanish

Një tjetër zgjedhje e shkëlqyeshme për një shërbim VPN, IPVanish është një kompani VPN me qendër amerikane me një rrjet të mirë me më shumë se 1300 serverë të përhapur në 75 vende të serverave nga e gjithë bota. Ata kanë një reputacion për ofrimin e veçorive të përparuara si ndërrimi i serverëve automatikë dhe çiklizmit IP të cilat shumica e kompanive të tjera VPN nuk i ofrojnë.

Sa i përket përdorshmërisë, klienti i WindowsVV i IPVanish mund të duket tepër i ndërlikuar dhe lehtë mund të mposht përdoruesit e rinj, por vetëm sepse ato paketojnë më shumë karakteristika. Ashtu si shumica e klientëve VPN, ka një buton Lidhu / Shkëputje dhe shumica e UI-së është e mbushur me cilësime dhe panele statusi që ofrojnë pothuajse të gjitha informacionet që ju nevojiten për lidhjen tuaj VPN – protokollin e përdorur, kohën e lidhjes, emrin e serverit, sasinë e të dhënat e ngarkuara / shkarkuar dhe më shumë.

Të mirat

 • Serverë të shpejtë me shumë lokacione të serverit
 • Kriptimi i fortë AES-256
 • E mirë për të hyrë në përmbajtje gjeo-bllokuar
 • Mbështetni deri në 10 pajisje, në mënyrë që përdoruesit jo vetëm të mbrojnë kompjuterin e tyre të Windows, por edhe telefonat inteligjentë, si dhe pajisjet e tjera në familjen e tyre.
 • Garanci 7-ditore e kthimit të parave
 • Bandwidth i pakufizuar
 • Ofron mbështetje telefonike

Të këqijat

 • Megjithëse IPVanish pretendon të zbatojë një politikë të prerjeve zero, ka pasur raste të regjistruara që ata t’i dorëzojnë informacionet e përdoruesve të tyre në Homeland Security si një kompani me qendër në SHBA
 • Pak më e shtrenjtë se shërbimet e tjera VPN (10 dollarë në muaj) megjithëse çmimet janë më të lira në pajtimet afatgjata
 • Asnjë bllokim reklamash
 • Nuk funksionon me iPlayer (një shërbim premium në internet i transmetimit në internet)

Mburoja e nxehtë

Hotspot Shield është një tjetër shërbim VPN me bazë në SH.B.A. i zhvilluar nga AnchorFree (një kompani e Intimitetit dhe Sigurisë në Internet) në 2005. Që atëherë, ato janë rritur për t’u bërë një nga rrjetet më të mëdha VPN me 3,200 serverë të përhapur në 29 vende.

Sa i përket Klientit të tyre të Windows, Hotspot Shield zgjodhi të shkojë me një UI të errët dhe pothuajse të zhveshur që ulërin thjeshtësinë dhe lehtësinë e funksionimit. Aplikacioni Windows është praktikisht vetëm një buton i madh On / Off. Pasi të klikoni në këtë të fundit, butoni zvogëlohet dhe më pas zhvendoset në krye të faqes për të akomoduar disa panele që shfaqin informacione kryesore për statusin e lidhjes suaj VPN. Kjo përfshin vendndodhjen tuaj (dhe një hartë), adresën tuaj virtuale dhe aktivitetin e të dhënave (ngarkime / shkarkime). Përdoruesit mund të ndryshojnë serverat duke klikuar në vendin ku shfaqet një listë e serverëve nga vende të ndryshme)

Të mirat

 • Performanca e shpejtë e serverit
 • Kriptimi i shkallës ushtarake AES-256
 • Bandwidth i pakufizuar
 • Garanci më e gjatë 45-ditore e kthimit të parave
 • Ndërprerësi automatik i vrasjes
 • Mbështetni për deri në 5 pajisje në të njëjtën kohë
 • Përkushtuar Stafit mbështetës teknik Live
 • Punon mirë me Netflix dhe zhbllokimin e përmbajtjes së bllokuar gjeo-bllok për shumicën e shërbimeve të transmetimit të mediave

Të këqijat

 • Për shkak se është një kompani me qendër në SH.B.A., Hotspot Shield është subjekt i juridiksionit “Five Eyes” i cili hedh dyshime serioze në politikën e tyre me llogari zero
 • Plani mujor i shtrenjtë (12,99 $). Edhe pse është më e lirë nëse regjistroheni për një plan afatgjatë

TunnelBear

Një kompani VPN me qendër në Kanada dhe ka qenë rreth e rrotull që nga 2011 dhe është rritur në një rrjet me më shumë se 1800 serverë VPN të përhapur në 22 vende. TunnelBear është unik në atë që ata i janë përmbajtur markës së tyre ikonike “Bear”, e cila u bën apel edhe fillestarëve dhe përdoruesve të përparuar njësoj. Pjesa më e madhe e popullaritetit të tyre buron jo vetëm nga tërheqja e tyre vizatimore, por edhe nga shërbimi i provës falas që ata ofrojnë që u siguron përdoruesve deri në 500MB të dhëna në muaj (freskon pas 30 ditësh).

Sa i përket klientit Windows që TunnelBear u siguron përdoruesve, është e qartë se ata donin t’i mbanin gjërat sa më të thjeshta. Aplikacioni shfaq një hartë të ilustruar që shënon vendet e ndryshme të serverit në dispozicion. Ndërsa përdoruesit mund të zhvendosin dhe tërhiqen nëpër hartë për të gjetur serverin tuaj të dëshiruar, ju gjithashtu mund të merrni qasjen më konvencionale duke klikuar në vendndodhjen në krye e cila më pas tregon një listë të serverëve në dispozicion.

Të mirat

 • Bandwidth i pakufizuar dhe kosto më e ulët (8,99 $ në muaj). Edhe më e lirë për përdoruesit që paguajnë para për një plan afatgjatë (4,99 $ në muaj)
 • Ndërfaqja miqësore për përdoruesit
 • Politikë e besueshme e mos-prerjeve; asnjë histori e cenimit të privatësisë së përdoruesve
 • Plan falas për përdoruesit e rinj

Të këqijat

 • Opsione të kufizuara të vendndodhjes së serverit
 • Nuk ka mbështetje për pajisje të shumta
 • Nuk punon me Netflix
 • Asnjë garanci për kthimin e parave

përmbledhje

Nëse jeni duke kërkuar për disa nga shërbimet më të mira VPN në treg sot, atëherë nuk mund të gaboni me ofruesit e shërbimeve që u përmendën më lart. Ndërsa ata kanë pikat e tyre të forta dhe të dobëta, të gjitha kanë meritat e tyre dhe kanë qenë në biznes mjaft të gjatë që markat e tyre të garantojnë çdo konsideratë. Në fund të ditës, zgjedhja e VPN e duhur për kompjuterin tuaj Windows zvogëlohet për të përmbushur nevojat tuaja dhe gjendjen financiare me kompaninë e duhur VPN.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map