DotVPN İncelemesi 2016


DotVPN, 10 ülkede 700 sunucunun, sınırsız bant genişliğinin ve sınırsız sunucu anahtarının kullanılmasını destekleyen Hong Kong merkezli bir VPN hizmetidir. Aslında 12 ülkedeki sunuculara bağlantı sağlıyorlar, bu da Chrome Web Mağazası’nda da belirtildiği gibi, web sitelerinin güncel olmadığı anlaşılıyor. Şirket hakkında çok fazla bilgi bulamadık, yalnızca adres ve bazı genel ticari hedefler.

Bir hesabı kaydetmek için gereken tek bilgi, doğrudan proxy eklentileri aracılığıyla yapılabilen bir e-posta adresidir. Bu, bu ürünün hem ücretsiz hem de ücretli sürümleri için geçerlidir.

Chrome, Firefox, Opera için şifreli bir tünelleme eklentisi sunuyorlar ve ayrıca Android ve iOS için mobil uygulamalara sahipler. Hong Kong’da bulunmalarına rağmen, web sitesinin Almanya’da barındırıldığını gördük ve gizlilik politikasında tüm müşteri bilgilerinin Hong Kong’da saklandığını belirttiklerinden biraz tuhaf görünüyor. Web sitesinin Hong Kong’da da barındırılması daha anlamlı olmaz mıydı?

Mobil uygulamaları Android’de OpenVPN ve iOS’ta IPsec kullanıyorken, tarayıcı eklentisi şifreli bir proxy bağlantısı kurar.

Web sitesinde kullanılan İngilizce vasattır ve bazen açıklanan belirli yönleri veya özellikleri anlamayı zorlaştırır.

Chrome web mağazasında iyi değerlendirmeleri var, bu inceleme sırasında yaklaşık 5000 kullanıcıdan 4/5 yıldız. Yazma sırasında, Chrome Web Mağazası’na göre yarım milyondan fazla aktif kullanıcısı var. Bu çok umut vericidir, ancak reklamı yapılan ürünün ücretsiz sürüm olduğunu unutmayın, bu nedenle ücretsiz bir ürünün kitleler tarafından kullanılması normaldir.

DotVPN-Krom-webstore

Gizlilik ve Kayıt Politikası

Web sitelerinin Gizlilik Politikası sayfasında, DotVPN, yalnızca yönetim ve geliştirme hizmetlerinin kolaylaştırılması için kullanıcının kişisel kabinini görüntülemek ve kişiselleştirmek için kullanılacak kişisel bilgileri toplayabileceklerini şart koşar. Ayrıca, başlangıçta bağlandığınız IP adresini toplar ve spam, sahtekarlık veya diğer kötüye kullanımları önlemek için 24 saat boyunca tutarlar..

Bahsettikleri bir diğer husus, bilgileri korumak için kullandıkları algoritmaların mevcut yöntemlerden herhangi biri tarafından saldırıya uğramayacağıdır. AES şifrelemesi ile uğraştığımız göz önüne alındığında, bu neredeyse tüm VPN hizmetleri için geçerlidir, çünkü çoğu zaman zincirdeki en zayıf bağlantı olan şifreleme algoritmaları değil, uygulama yöntemleri, güvenliği sunucular vb. Daha fazla bilgi için gizlilik politikalarını buradan görüntüleyebilirsiniz

Yazılım

Hizmet şu anda Chrome, Firefox ve Opera için bir tarayıcı eklentisi ve Android ve iOS için bir uygulama olarak kullanılabilir. Henüz Windows ve Mac için tam özellikli bir VPN uygulaması olarak mevcut değildir.

Tarayıcı eklentisi iyi çalışır, derhal bağlanır ve bazı iyi özelliklere sahiptir. Aşağıdaki menülerin bir ekran görüntüsünü bulabilirsiniz:

DotVPN-tarayıcı eklentisi

Tarayıcı eklentisi, konumu seçmenize ve bu konumdan bağlantı kurmanıza / bağlantıyı kesmenize olanak tanır. Gerisi, testlerimizde çok az işlevselliğe sahip güzel bir arayüz. Ayarlar ve hesap bilgileri için bazı parametreleri değiştirmenize izin veren iki menü vardır, ancak analiti engellerken, reklam engelleyiciyi veya güvenlik duvarını başlatırken hiçbir fark görmedik. Reklam engelleyici her zaman etkin gibi görünüyor ve güvenlik duvarının ne yaptığı hakkında net bir açıklama yok: Güvenlik duvarı davranışını ve kurallarını OS düzeyinde değiştirmek bir tarayıcı eklentisi aracılığıyla imkansızdır, bu nedenle hangi güvenlik duvarından bahsettikleri belirsizdir. için.

Ayrıca, hesabınızı test ettiğimiz premium’a (veya tarayıcı eklentilerinde görüldüğü gibi “Turbo” ‘ya yükseltme seçeneği de vardır, ancak maalesef işlevsellik veya bağlantı yöntemleri kadar hiçbir şeyi değiştirmemektedir. Ücretsiz uygulama ve ücretli bir testten önce ve sonra test yaptık, bağlantılar aynı sunucularda kaldı ve bu sunucuların bazılarındaki hız belirsizdi. Ücretli müşterileri için “özel bir altyapı” reklamı yapsalar da, sunucu konumları için aynı bulut barındırma hizmetlerini kullandıklarını ve hız testlerinin neredeyse ücretsiz hizmetle aynı olduğunu keşfettik..

Ancak, tasarımın gerçekten güzel olduğunu itiraf etmeliyiz. Hem tarayıcı eklentisi hem de mobil uygulama aynı görünüyor, bu da kullanılabilirlik açısından işleri kolaylaştırıyor. Web siteleri de modern ve güzel görünüyor.

Özellikleri

DotVPN’in şu anda aşağıdaki ülkelerde sunucuları bulunmaktadır: Kanada, Almanya, Fransa, Japonya, Hollanda, Singapur, İspanya, İsveç, İsviçre, Rusya, İngiltere ve ABD.

DotVPN iyi bir altyapıya sahip olduğunu iddia etse de, sunucuları bazı yerlerde yavaş hızları açıklayan Digital Ocean ve Edis (düşük kaliteli VPS sağlayıcısı) tabanlı VPS / bulut’tur. Bazı birinci sınıf barındırma sağlayıcıları ile adanmış sunuculardan oluşan daha sağlam bir altyapı görmek isteriz.

Başka bir iddia, yanlış olan 4096bit şifrelemeye sahip olduklarıdır. RSA’dan bahsediyorlar ve bu durumda bile 2048 bit. Gerçek veri şifrelemesi için AES 128bit ve AES 256bit kullanıyorlar ve RSA simetrik (AES) şifreleme anahtarlarının anlaşması ve değişimi için kullanılıyor. Bu iddia, şifreleme güçlerinin büyüklüğünün diğerlerinin reklamlarından daha iyi olduğunu göstermek için yaygın bir pazarlama hilesi..

Tekrarlamak gerekirse, tarayıcı uygulamasında birçok özellik bulunur, ancak bunların çoğu işlevselliği etkilemez, bu nedenle bunları açmak veya kapatmak bir performansa veya başka bir şekilde görünür bir değişikliğe neden olmaz..

Netflix ve Hulu’ya ABD’ye bağlıyken DotVPN üzerinden erişilemedi, ancak İngiltere’deki konum üzerinden BBC iPlayer’dan sorunsuz yayın yapabildik.

DotVPN, hesabınızı ücretsiz olarak Premium’a yükselttiğinizde, güçlü özel bir altyapı gibi avantajlara sahip olacağınızı belirtir. Bunun doğru olmadığı ortaya çıktı; hesabımızı premium’a yükselttikten sonra bile, bağlantılar hala VPS / Cloud tabanlı sunucular üzerinden yapılmıştı, performansta bir artış olmadı.

DotVPN gibi bir hizmet kullanırken gerçek IP adresinizi sızdırmanın birçok yolu olduğunu unutmayın ve bu yerleşik koruma ile birlikte gelmez. Gerçek IP adresinizi göstermek istemiyorsanız WebRTC ve Flash Player’ı engellemek şarttır. DNS için Google gibi üçüncü taraf DNS hizmetlerini kullanmıyorlar, ancak DNS çözümleyicilerini bağlandığınız aynı proxy ağ geçitlerinde barındırıyorlar.

hız

Hız testlerimizde iyi hızlar elde edebilmiş olsak da, tarama deneyimi yavaştı. Bağlantılar bazen durdu ve temel web sitelerinin yüklenmesi ortalama süreden daha uzun sürdü. Hız testi sonuçlarımızı aşağıda bulabilirsiniz:

DotVPN-BrowserSpeedTest

Mobil Performans

Mobil uygulama tarayıcı eklentisinden biraz daha iyi performans gösterdi, daha hızlıydı ve daha iyi bir yanıt süresi verdi.

DotVPN-AndroidMobileApp-VPN

Ancak işlevsellik sorunları aynıydı ve bağlantı hızı par. Göz atma deneyimi halsizdi ve test edilen birkaç sunucu hiç bağlanmadı. Elde ettiğimiz bir hız testi sonucu:

DotVPN-AndroidSpeedTest

Mobil uygulama, bağlantı günlüklerine erişme imkanından yoksundur ve şifreleme gücünün gerçekte ne olduğunu kontrol edemediğiniz için sizi hizmetin sunduğu gerçek koruma hakkında karanlıkta bırakır. Ne kullandıklarını açıkça gösteren bağlantı günlüğüne bakma yeteneği olmadan, şifreleme ayarlarının ne olduğunu bulmak kolay değildir.

Fiyat:% s

Daha önce de belirttiğimiz gibi, DotVPN ücretsiz bir hizmet ve premium’a yükseltme olanağı sunuyor, bu nedenle bir Freemium iş modeli. İki basit fiyatlandırma planı var: aylık 4,99 $. veya maliyeti yıllık 2.99 ABD dolarına düşürecek bir yıllık abonelik. (toplam 35,88 $)

DotVPN-Fiyatlar

Ödeme sürecinin alt tarafı, sadece PayPal’ı kabul etmeleri, kredi kartı ödemeleri için bu özelliğin şu anda kullanılamadığını belirten gri renkli bir bölümleri olması ve bitcoin veya diğer gizlilik dostu ödeme yöntemlerinden bahsetmemeleridir..

Fiyatlar iyi, ancak yükseltmeden sonra, performansta bir fark görmedik veya hızda ve bağlanmak için daha fazla konum gibi özelliklerde herhangi bir iyileşme görmedik. .

Destek

Hesap durumu değişikliğinin yalnızca mobil uygulamada tanındığından bir aksaklık olup olmadığı hakkında daha fazla bilgi almak için destek ekibiyle e-posta yoluyla iletişime geçtik ve 8 saat sonra hala yanıtımız olmadı. Bu sorunun bir noktada ele alınacağını varsayacağız, normalde, ücretsiz sürüme bağlı kalmak yerine ücretli hizmeti tercih ettiğimizi göz önünde bulundurarak, normalde sonlarından biraz daha kısa bir yanıt süresi bekleriz..

Sonuç

Hizmet hakkında genel görüşümüz ücretli bir hizmet için iyi bir değildi. Ücretsiz bir “olduğu gibi” hizmeti olarak, genel kullanım için kabul edilebilir. Değerli bir hizmet olarak değerlendirmeden önce iyileştirilmiş veya ele alınan görmek istediğimiz birçok sorun ve eksik özellik var. İşte neyi sevdiğimiz ve neyi yapmadığımız hakkında hızlı bir genel bakış:

Artıları:
 • Çok sezgisel arayüz, uygulamanın kendisinin harika tasarımı ve işlevselliği.
 • Cazip fiyatlandırma, halka ücretsiz sürüm.
 • Chrome, Firefox, Opera için kullanılabilirlik; Android ve iOS uygulamaları mevcut.
 • Ücretsiz hizmet için iyi bir yer seçimi.
 • varsayılan olarak reklam engelleme / izleme engelleme.
 • 3. taraf / genel DNS hizmetlerini kullanmıyorum.
Eksileri:
 • Birçok asılsız iddia, ürünleri hakkında pazarlama hileleri ve ürüne güven vermeyen şeffaflık eksikliği.
 • Web sitesi ve politikalar başka bir dilden kötü bir şekilde çevrilmiş gibi görünüyor, web sitesinin farklı bölümlerindeki ifadeler bizi profesyonel bir hizmetten ziyade bir Google çeviri işi hakkında düşündürüyor.
 • Düşük tarama hızı ve bazı sunucular hiç bağlanmadı.
 • Mobil uygulamada bağlantı günlüklerini göremiyorum, bu nedenle şifreleme gücü hakkında hiçbir fikir yok.
 • Premium hesaba geçtikten sonra bile aynı yerler mevcut.
 • Hangi verilerin toplandığı konusunda tam olarak net değil.
 • Yüksek olmasa bile en azından orta derecede bir öncelikle ele alınması gereken biraz acil bir konu olmasına rağmen yavaş müşteri desteği yanıtı.

Kısacası, ücretsiz bir hizmet olduğunu düşünerek, ancak “VPN için daha iyi bir yol” olmaktan çok, hizmetin iyi olduğunu düşünüyoruz. Bununla birlikte, ücretsiz tarayıcı eklentileri olarak daha iyi, daha fazla gizlilik odaklı alternatifler vardır. Ücretsizden premium’a geçiş oldukça plasebo çünkü fark edilir bir gelişme veya yeni özellik yoktu. Halen piyasada yeni ve gelecekte gelişmeleri durumunda büyük bir potansiyele sahip olan umut verici bir hizmettir. Olduğu söyleniyor, hizmet 4/10.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map