Shërbimet më të mira të Proxy SOCKS5 (disa W / VPN FALAS)

Protokolli i Proxy SOCKS5 është më i gjithanshëm dhe më i dobishëm nga të gjithë proxies. ’Shtë një përfaqësues ‘i nivelit të ulët’, që do të thotë se mund të mbajë pothuajse çdo lloj pakete të të dhënave, protokoll ose lloj të të dhënave. Ai nuk i kufizon përdoruesit në një protokoll specifik (si trafiku HTTP për proxies HTTPS).


Në terma të përgjithshëm, një prokurë SOCKS5 përdoret për të gjurmuar një program / aplikacion specifik përmes një serveri të palës së tretë, për të ndryshuar adresën e tij publike IP. Kjo bëhet zakonisht për qëllime të anonimitetit ose për të hyrë në një shërbim nga adresa / pajisje të shumta IP menjëherë.

Dy përdorimet më të njohura për proxies SOCKS5 në mesin e vizitorëve tanë janë:

 • Fshehni adresën tuaj IP ndërsa shpërndarja e filmit p2p / torrent (më shpejt se VPN)
 • Për të ndryshuar adresën IP të shfletuesit tuaj për privatësi ose për të marrë rreth bllokimit të vendndodhjes

Ky artikull do të përfshijë të gjitha aspektet e proxies SOCKS5.

Seksione (mos ngurroni të kaloni përpara):

 • Shërbim i pavarur kundër shërbimit të paguar SOCKS falas
 • Si të merrni falas shërbimin proxy SOCKS5 të gradës pro (përfshirë me një pajtim VPN)
 • Ofruesit më të mirë pro-klasë SOCKS5 (shiten veçmas)
 • Dallimi midis protokolleve të proxy HTTP dhe SOCKS
 • Pyetjet e bëra më shpesh (Pyetësi)

SOCKS5 Shërbimi i Proxy: Falas paguar

Ekzistojnë dhjetëra lista ‘Proxy Free’ në internet, dhe nëse e keni gjetur këtë artikull unë vë bast se tashmë keni provuar disa prej tyre dhe largohuni të zhgënjyer. Realiteti është, shumica e proxies ‘Free’ (veçanërisht serverët me proxy SOCKS5) janë të ngadaltë dhe jo të besueshëm, dhe shpesh praktikisht të papërdorshëm.

Në mbi një orë provë të ndryshme të proxies falas SOCKS5, unë nuk isha në gjendje të gjeja një të vetme që do të lidhej aq sa duhet për të shkarkuar një përrua linux. Mos harro shpejtësinë e ngadaltë të dhimbshme kur arrita të lidhesha.

Nëse keni arritur të gjeni veten një server të besueshëm, falas SOCKS5, atëherë me çdo mënyrë vazhdoni ta përdorni. Sigurisht nëse je me fat, ju ndoshta keni edhe një kafshë njëbrirësh.

Prokura e paguar SOCKS5Proxy falas SOCKS5
Besueshmëria / stabiliteti i lidhjesBesueshmëri gati 100%. Shkëputjet janë shumë të rralla.Besueshmëri e ulët. Më pak se 15% shkalla e lidhjes në testimin tonë.
shpejtësiShpejtësi të shkëlqyera, zakonisht 10Mbps+Ngadalshëm. Mendoni KB / s (në vend të MBps)
ShkrimeShumë prokura pro klasës SOCKS5 mbajnë regjistrat e lidhjeve ZEROPothuajse gjithmonë mban regjistrat (të këqija për torrents / p2p)
Privacy / SecuritySiguria aktive e rrjetit. Ata nuk monitorojnë / logojnë aktivitetin tuaj të përdorimit.Siguria mund të jetë jo ekzistente. Proxy server mund të jetë i prekshëm nga hakerat (ose të jetë një huall mjeke)

Për fat të mirë, ju mund të merrni një shërbim të kualitetit të lartë të prokurorit SOCKS5 dhe të rrisni sigurinë dhe privatësinë tuaj në internet, duke u abonuar në një shërbim VPN që përfshin hyrje të proxy SOCKS5 pa ndonjë tarifë shtesë (shpesh për më pak $ $ sesa kostoja e një shërbimi të pavarur SOCKS5).

Ofruesit VPN që përfshijnë Proxy SOCKS5 FALAS

Mos më keqkupto, abonimi VPN nuk është falas. Por disa VPN përfshijnë shërbimin me përfaqësues SOCKS5, disa jo. Nëse do të paguani për një proxy SOCKS5 sidoqoftë, mund të merrni edhe VPN! Ju madje mund të paguani më pak dhe të merrni më shumë.

Përfitimet e një VPN vs Proxy

Një VPN (Virtual Private Network) ka të gjitha përfitimet që ndryshojnë IP nga një përfaqësues, me përfitimin e shtuar të kriptimit të forcës ushtarake, për ta bërë trafikun tuaj të internetit të palexueshëm (madje edhe nga Ofruesi juaj i Internetit). Ai gjithashtu mund të kriptojë / anonimizojë të gjithë lidhjen tuaj të internetit (një prokurë funksionon vetëm me 1 program / aplikim në një kohë). Shumica e abonimeve VPN vijnë gjithashtu me softuer të lehtë për t’u përdorur që shtojnë ton të veçorive të tjera.

Shikoni seksionin tonë të rishikimeve të VPN nëse doni të merrni një ide më të mirë se si funksionon softveri VPN dhe çfarë lloj karakteristikash / shpejtësie do të merrni. E gjithë konkurrenca midis kompanive VPN kohët e fundit ka bërë që të gjithë të ngrisin lojën e tyre. Karakteristikat që ata ofrojnë në ditët e sotme janë mbresëlënëse.

Dhe sigurisht, me të gjithë këta ofrues, ju mund të përdorni njëkohësisht prokurën SOCKS5 dhe VPN (prokura do të funksionojë brenda tunelit VPN), për një fleksibilitet dhe anonimitet edhe më të madh.

Qasje në Internet privat (3,33 $ / muaj + Zero-Log SOCKS5)

Qasje në Internet private është një ofrues i vërtetë i VPN ‘Zero-Logs’ (do të thotë se ata nuk logojnë ose monitorojnë aktivitetin tuaj VPN ose historinë e lidhjeve). Dhe çdo abonim i PIA përfshin gjithashtu një akses të pakufizuar të brezit në serverin e tyre të prokurorit SOCKS5 me bazë në Hollandë. Ky përfaqësues është ideal për përrua dhe funksionon në mënyrë perfekte me uTorrent, Vuze, QBittorrent, Deluge, dhe më shumë…

PIA ju lejon të lidhni 5 pajisje njëkohësisht nga një llogari e vetme (megjithëse dyshoj se do t’ju duhet ndonjëherë më shumë se 3). Ata kanë serverë në 20 vende dhe softuer të personalizuar VPN për Windows, Mac, iOS dhe Android.

Më e mira për të gjitha, ata janë një nga ofruesit VPN me cilësi më të lirë, me cilësi të lartë në botë (abonimet një vjeçare kushtojnë vetëm 3,33 dollarë në muaj).

Si të përdorni Proxy SOCKS5 të ANP-së

Ne ndërtuam një udhëzues hap pas hapi duke ju treguar saktësisht se si të gjeneroni hyrjen / fjalëkalimin tuaj të proxy për përfaqësuesit e PIA-s (kërkon një abonim aktiv VPN).

Serveri me prokurë që nuk regjistrohet është i shpejtë, i qëndrueshëm dhe ideal për të anonimizuar shkarkimet tuaja përrua. Shikoni seksionin tonë të përroit SOCKS5 më vonë në artikull.

Merrni PIA për 3,33 $ / muaj

NordVPN ($ 5,75 / muaj + Zero-Log SOCKS5 proxy)

NordVPN mund të jetë pak më e shtrenjtë se PIA, por tiparet e tyre të përfaqësuesit janë shumë më mbresëlënëse. Jo vetëm që NordVPN është një shërbim i vërtetë pa logging VPN, por gjithashtu keni mundësinë e përdorimit të SOCKS5 dhe Proxies HTTPS në më shumë se 25 vende të ndryshme (PIA ka vetëm 1 vendndodhje proxy). Shihni listën e plotë të serverëve të tyre këtu.

Akoma më mirë, NordVPN përfshin një udhëheqës të industrisë 6 lidhje të njëkohshme kështu që ju mund të mbroni të gjitha pajisjet tuaja (ose madje të ndani llogarinë me familjen dhe miqtë).

NordVPN është i vendosur në Panama (i njohur për ligjet e rrepta të privatësisë), kështu që mund të jetë një nga disa VPN-të që është i lirë nga ndërhyrjet Spy-Agency.

Ata gjithashtu kanë disa nga softverët më të mirë që kemi gjetur, dhe ata kanë krijuar lloje të shumta serverësh të dedikuar në varësi të përdorimit tuaj VPN, duke përfshirë:

 • streaming (Qasja në Netflix, Hulu, iPlayer nga kudo)
 • Anti-DDOS (Lojërat, mbrojtja e hackeve)
 • Torrent i Optimizuar (5 vendndodhje të vendit)
 • Double VPN (Lidhje me shumë hop me kriptim të dyfishtë)

Oferta më e mirë

NordVPN kohët e fundit ngriti çmimet e tyre në 8 $ / muaj (5,75 $ me një pajtim vjetor) por ata ende kanë garancinë e rimbursimit të tyre 30-ditor, e cila ju lejon të provoni shërbimin e tyre pa rrezik për një muaj të plotë dhe të merrni një rimbursim nëse nuk jeni 100 i kënaqur.

Provoni NordVPN

Shërbime Proxy SOCKS5 (Shiten veçmas)

Për të marrë sa më shumë zhurmë, ju rekomandojmë të zgjidhni një nga shërbimet gjithëpërfshirëse VPN + Proxy të përmendura më lart.

Por nëse doni një përfaqësues të veçantë SOCKS5 (për intimitetin e shtuar duke blerë shërbim proxy + VPN nga ofrues të ndryshëm), këtu janë opsionet tuaja më të mira:

Torguard

Prokura Torguard SOCKS5

Torguard është një VPN me llogari zero dhe një shërbim anokimi anonim SOCKS5 (secili shitet veçmas). Ata janë me qendër në SH.B.A. (një vend që nuk kërkon VPN për të mbajtur regjistrat).

Torguard është një shërbim proxy i optimizuar për torrent, dhe ato janë shumë të njohura në mesin e përdoruesve të p2p / torrent.

Dy arsyet kryesore për të zgjedhur shërbimin e përfaqësuesit anonim të Torguard janë:

 1. Ata kanë serverë SOCKS të shpejtë, të dedikuar dhe miqësorë p2p (5 lokacione)
 2. Aplikacioni automatik i instalimit të proxy për uTorrent, Vuze, Deluge (nuk kërkohet konfigurimi manual).

Mimet fillojnë nga $ 4 / muaj, dhe ne kemi gjetur mbështetjen e tyre teknologjike të jenë të njohura dhe me efikasitet të arsyeshëm. Torguard ka një politikë 7-ditore të rimbursimit 100% në të gjitha planet. Për më shumë detaje (dhe shpejtësitë) lexoni përmbledhjen tonë të plotë të Torguard.

Vizitoni Torguardin

BTGuard

Proxy BTGuard Anonymous SOCKS

Fotografi nga faqja e internetit e BTGuard

BTGuard, si Torguard, është një shërbim proxy që nuk regjistrohet, i dizajnuar posaçërisht për përdoruesit e përrallave. Ata kanë servera miqësorë p2p në shumë vende, dhe shpejtësia është e fortë. BTGuard gjithashtu ka një shtrirje që shton kriptimin opsional në tunelin tuaj të prokurës SOCKS, e cila ju lejon të keni disa nga përfitimet e një VPN pa përdorur një.

Në përgjithësi, na pëlqen shërbimi i Torguard pak më mirë (veçanërisht shërbimi i tyre teknologjik), por BTGuard ka një avantazh të madh. Ato ofrojnë versionin e tyre të paracaktuar të klientëve kryesorë torrent (uTorrent & Deluge) të cilët tashmë kanë të instaluar parametrat optimale të proxy BTGuard. Kjo është një mundësi e mirë për përdoruesit jo-teknikë.

Vizitoni BTGuard

SOCKS5 vs HTTP vs Proxies HTTPS

SOCKS, HTTP dhe HTTPS janë protokollet më të zakonshëm të proxy, dhe do të gjeni të tre vendet e listuara në të ashtuquajturat listat e proxy “Free”.

Proxies SOCKS dhe HTTP (dhe versioni i tyre i koduar HTTPS) janë krijuar për qëllime krejtësisht të ndryshme, dhe disa përdorime janë shumë më të përshtatshme për njërën ose tjetrën.

Proxy HTTP dhe HTTPS

HTTP qëndron për Protokollin e Transferimit të HyperText, i cili është protokolli i paracaktuar për faqet e internetit dhe faqet në internet. HTTPS (kuptimi ‘S’ ‘Sigurt’) është versioni i koduar i protokollit HTTP. Shpesh do të shihni HTTPS://www.website.com në shiritin URL të shfletuesit tuaj të internetit kur vizitoni uebfaqet e e-tregtisë ose bankave / financiare.

Të dy proxies HTTP dhe HTTPS janë krijuar posaçërisht për të transportuar trafikun e shfletuesve të internetit dhe trafikut të faqeve në internet. Nëse përpiqeni t’i përdorni ato për ndonjë qëllim tjetër (Skype, Video, Torrent, etj), mund të ketë probleme madhore, duke përfshirë:

 • Paketat e hedhura / të pashlyera
 • Të dhëna të drejtuara jashtë tunelit të prokurës (çështja kryesore e sigurisë / intimitetit)
 • Rishkrimi i të dhënave “Shefat” që shkaktojnë gabime në programimin ose programin.

SOCKS5 (versioni 5 SOCKS)

Protokolli SOCKS5 është më i gjithanshmi nga të gjithë protokollet me prokurë. Ai nuk preferon një lloj trafiku ose një tjetër, dhe mund të mbartë çdo lloj të dhënash, programi ose protokolli.

Supportedshtë mbështetur në vendas nga shumë aplikacione të njohura, duke përfshirë: Skype, Klientë për torrent, programe scraping në internet, klientë me email, dhe më shumë…

Nëse jeni duke përdorur ndonjë lloj aplikacioni / programi tjetër përveç një shfletuesi në internet, protokolli SOCKS5 është zgjidhja ideale. Ai mund të transmetojë çdo lloj trafiku (përfshirë HTTP) dhe ka më pak të meta të sigurisë dhe ka më pak të ngjarë të transmetojë pako jashtë tunelit të prokurorit pa dijeninë tuaj.

Disa ofrues të VPN (si VyprVPN) madje ju lejojnë të lidheni me serverët e tyre përmes një përfaqësuesi SOCKS për privatësinë e shtuar, ose për të marrë rreth një firewall.

FAQ Proxy

Këtu janë disa nga pyetjet më të njohura që marrim llojet e proxy, përdorimin, etj. Mos ngurroni të shtoni ndonjë pyetje shtesë në seksionin e komenteve më poshtë.

Farë është një Proxy?

Një prokurë është një metodë e rutimit të një lloji të veçantë të të dhënave / trafikut përmes një serveri të largët me prokurë. Kjo zakonisht bëhet për qëllime të anonimitetit ose për të marrë rreth zjarrit. Proxy serveri vepron si një ndërmjetës dhe përdor një adresë IP të ndryshme nga lidhja juaj kryesore.

Cili është ndryshimi midis proxies HTTP, HTTP dhe SOCKS

Proxies HTTP janë gjithashtu për trafik në internet dhe html gjithashtu / nga një shfletues. HTTPS shton enkriptim në protokollin HTTP. Një prokurë SOCKS është një përfaqësues me qëllim të plotë që mund të mbajë çdo protokoll ose lloj të të dhënave.

Isshtë një i pritur i koduar?

Kjo varet nga lloji i cilësimeve të proxy dhe serverit. Proxies HTTPS janë gjithmonë të koduar, por vetëm për trafikun HTTP. Shumica e proxies nuk përdorin kriptim. Kur ata e bëjnë atë është zakonisht encryption dobët (të paktën krahasuar me një VPN).

Janë të gjithë përfaqësuesit “anonimë”?

Jo. Disa proxies janë “transparentë” që do të thotë se serveri i destinacionit në të vërtetë sheh adresën tuaj të vërtetë IP në vend të IP të serverit proxy. Proxies të tjerë jo-transparentë ende mbajnë disa regjistra ose monitorojnë trafikun e serverëve, kështu që ata nuk janë plotësisht anonimë.

Nëse dëshironi një përfaqësues plotësisht anonim, ju rekomandojmë të zgjidhni një nga ofruesit e paraqitur në këtë artikull, disa prej të cilëve janë të vërteta services Shërbime të përfaqësuesit ‘Zero-Log’.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map