VPN më e mirë falas për Android


Ka mjaft shërbime VPN atje, disa falas, disa me pagesë, disa që mbështesin të gjitha sistemet kryesore operative dhe disa të përqendruara vetëm në mjedise specifike. Me kaq shumë mundësi në dispozicion, mund të jetë e ndërlikuar të zgjidhni shërbimin VPN që është i duhuri për nevojat tuaja, dhe me një popullaritet në rritje të pajisjeve android, kemi menduar që duhet t’ju sjellim një listë të shërbimeve falas VPN për Android që shijuam në duke testuar.

Ne do të rishikojmë veçoritë, funksionalitetin dhe shpejtësinë, por ju lutemi mbani në mend se ne po testojmë një mjedis të lëvizshëm dhe se shërbimet në këtë përmbledhje janë pa pagesë dhe mund të mos kryejnë, si dhe disa nga shërbimet e paguara për të cilat jeni mësuar. Disa aspekte të tjera për tu marrë parasysh janë intimiteti dhe siguria. Nëse këta dy janë faktorët kryesorë për ju në zgjedhjen e një shërbimi VPN, atëherë duhet të merrni parasysh vetëm shërbimet e paguara VPN, pasi falas janë më mirë të destinuara të përdoren për qëllime rastësore dhe siguri themelore dhe privacy.

Opera Falas VPN për Android

Opera ofron një “VPN falas” (preferojmë ta quajmë “proxy”) përmes shfletuesit të disponueshëm për sisteme të ndryshme operative dhe përmes prizave për shfletues të ndryshëm. Sidoqoftë, sot do të flasim për shërbimin falas VPN që ata ofrojnë për Android, i cili e bëri listën tonë për shkak të një numri karakteristikash interesante dhe performancës së shkëlqyer të përgjithshme. Le të zbulojmë se çfarë sollën në tryezë.

Regjistrimi dhe Politika e Privatësisë

Si shërbime më të lira VPN, Opera Free VPN ruan informacione personale që mund të ndryshojnë nga koha e lidhjes në vendndodhjen e adresës IP. Kjo nuk është domosdoshmërisht një çështje, ne po ju japim këtë informacion sepse mund të jetë e rëndësishme për shkak të natyrës së përdorimit tuaj VPN.

Ju mund të gjeni më shumë informacion mbi politikën e tyre të privatësisë këtu. Ne ju rekomandojmë të kontrolloni këtë faqe përpara se të regjistroheni pasi disa terme dhe kushte mund të ndryshojnë.

program

Softueri Mobile i ofruar nga Opera është mjaft unik në atë që është i pastër dhe shumë i shijshëm. Shtoni një stil të shkëlqyeshëm dhe strukturë intuitive dhe keni marrë vetë një aplikim të denjë për një shërbim të paguar VPN.

Ne kënaqëm me faktin se të gjitha menutë janë lehtësisht të arritshme dhe përfshijnë një temë tërheqëse për ta bërë përvojën shumë të këndshme.

Features

Përveç lehtësisë së hyrjes në informacionin e përgjithshëm, siç janë informacionet e intimitetit, Opera ofron një veçori të mbrojtjes së rrjetit WiFi, i cili përbëhet nga një test sigurie për të përcaktuar se sa i mbrojtur është lidhja juaj WiFi. Nëse pyesni se çfarë lloj testesh kryen: lloji i rrjetit (publik ose privat), niveli i sigurisë (kriptimi), numri i pajisjeve që ndajnë të njëjtin rrjet WiFi, nëse nuhatja WiFi dhe monitorimi i rrjetit do të ishte e mundur (mjaft e qartë se është e mundur për aq kohë sa një VPN nuk është e lidhur).

Vendndodhjet në dispozicion: Kanada, Gjermani, Hollandë, Singapor dhe SHBA.

shpejtësi

Ja se si dukeshin rezultatet e testit të shpejtësisë.

Rezultatet ishin më se të kënaqshme, veçanërisht pasi ne po flasim për një shërbim 100% falas me një shtrirje kaq të gjerë (mbi 1 milion shkarkime në Google Play). Ne ishim në gjendje të shfletojmë dhe transmetojmë media pa asnjë problem në një pajisje Android 1080p, e cila duhet të mjaftojë për përdorim të përgjithshëm.

Përfundime

Ne me të vërtetë na pëlqeu Opera Free VPN si një e tërë, dhe ka disa gjëra që ne do të donim t’i shohim të përmirësuara, kështu që këtu është një ndarje e shpejtë

rekuizitë

 • Procesi i thjeshtë i konfigurimit pa informacion të nevojshëm për regjistrim.
 • Aplikim shumë intuitiv me një dizajn të këndshëm.
 • Numri i denjë i lokacioneve që mbulojnë rajone të mëdha për sa i përket kërkesës së përdoruesit.
 • Rilidhen automatikisht edhe nëse pajisja celulare do të rindizet
 • Karakteristika të këndshme të tilla si bllokuesit e reklamave dhe gjurmuesve, sigurinë WiFi etj.

Cons

 • Shpejtësia e shkarkimit mund të jetë pak më e mirë, por gjithsesi shumë e mirë për një produkt falas.
 • Jo plotësisht një produkt i Operës, por etiketa e bardhë e SurfEasy Inc. nga Kanada.
 • Asnjë detaj në lidhje me kriptimin, debugging dhe informacione të tjera për geekset e kriptos.

Lantern VPN

Lantern VPN, ndërsa bie nën kategorinë falas VPN është e kufizuar nga një kufi trafiku 500MB. Ky limit mund të ngrihet duke u pajtuar në shërbimin e paguar.

Ata mbështesin vetëm Windows dhe Android për momentin, por aplikacioni iOS është në zhvillim e sipër sipas uebfaqes së tyre. Ne ju rekomandojmë ta vizitoni atë për informacion të azhurnuar nëse jeni të interesuar për produktin.

Regjistrimi dhe Politika e Privatësisë

Uebfaqja dhe aplikacionet e tyre përdorin Analytics mbledhin informacione rreth përdorimit, do të thotë se ata mbledhin informacione në lidhje me faqet e internetit të vizituara. Sidoqoftë, ata pretendojnë se informacioni përdoret vetëm për analiza statistikore dhe se nuk ka asnjë informacion personal të lidhur me llogaritë.

Ekziston gjithashtu një përmendje në lidhje me mbledhjen e adresave IP dhe pullave të kohës, por nuk ka asnjë përmendje për sa kohë është ruajtur informacioni (thjesht që ai fshihet pas disa ditësh që mund të thotë gjithçka me të vërtetë).

Ju mund të gjeni më shumë informacion mbi politikën e tyre të intimitetit këtu dhe ne ju rekomandojmë ta kontrolloni para se të përdorni shërbimin.

program

Softueri është shumë i thjeshtë, i cili nuk është domosdoshmërisht një aspekt negativ, thjesht që mund t’ju heqë nëse jeni mësuar me aplikacione që kanë butona ose menu (si shumica prej nesh janë). Ekziston vetëm një mundësi për të aktivizuar ose fikur shërbimin dhe nga parazgjedhja shërbimi falas ju lidh me serverin USA-NY.

Pasi të keni tejkaluar kufirin e trafikut mujor 500MB, duhet të regjistroheni për shërbimin e primit i cili ka planet e mëposhtme të çmimeve..

Ne nuk na pëlqen fakti që ju nuk keni qasje në veçori të tilla si bllokuesit e reklamave, duke e bërë softuerin shumë të lehtë në opsionet e personalizimit.

Features

Nuk ka tipare për të folur. Ne kontaktuam kompaninë për të parë nëse lista e opsioneve ose cilësimet e aplikacionit do të ndryshonin nëse vendosëm paketën premium, por 48 orë më vonë nuk kishte përgjigje. Për më tepër, ne nuk mund të gjenim ndonjë forum, postë, tutorial, rishikim, video ose ndonjë informacion që do të tregonte këtë.

Me sa duket softveri bën reklama në bllok pasi të aktivizohet tipari premium, por kjo do të ishte pak e vështirë të përcaktohet pa kaluar premium, dhe ne do të donim që të përqendrohemi në aspektet falas të këtyre shërbimeve për momentin.

shpejtësi

Siç u përmend më parë, shërbimi falas VPN i ofruar nga Lantern VPN përfshin vetëm hyrje në një server në NY Shtetet e Bashkuara. Këtu janë rezultatet e testit të shpejtësisë.

Shpejtësia ishte mbi mesataren dhe ne ishim në gjendje të shfletojmë dhe transmetojmë përmbajtje mediatike pa ndërprerje. Në përgjithësi, duke e konsideruar falas, ne ishim të kënaqur me performancën, është kufizimi për serverin NY që është pak shqetësues megjithatë.

Përfundime

Me pak fjalë, ne ndiejmë se shërbimi është jo i plotë dhe me vetëm dy mundësi të planeve të çmimeve (12 dhe 24 muaj) ne mendojmë se duhet të ketë më shumë karakteristika për publikun e gjerë për të provuar. Në fund të fundit, është një angazhim mjaft i madh dhe duhet të jeni në gjendje të provoni se çfarë po merrni. Ne e kuptojmë që jo të gjitha shërbimet VPN ofrojnë prova falas, por ato ofrojnë një periudhë më të shkurtër të regjistrimit, e cila ju lejon ta provoni atë plotësisht.

Këtu është një përmbledhje e shpejtë e Lantern VPN.

rekuizitë

 • Procesi i thjeshtë i regjistrimit pa kërkesë për postë elektronike.
 • Aplikim intuitiv.
 • Performancë e mirë.
 • Workingshtë duke punuar në Kinë.

Cons

 • Vetëm një vendndodhje e serverit në dispozicion me versionin falas.
 • Asnjë periudhë prove për shërbimin premium.
 • Jo informacion të mjaftueshëm në lidhje me shërbimet e ofruara në faqen e tyre të internetit.
 • Përvojë e ngadaltë e përkrahjes së klientit.
 • Mungesa e personalizimit të përvojës së përgjithshme të VPN.

F-Secure Freedone VPN

F-Secure VPN është një shërbim plotësisht i paraqitur VPN që ofron 5 ditë qasje falas. Pas këtyre 5 ditëve që skadojnë ju do të duhet të regjistroheni për shërbimin e primit që ka planet e mëposhtme të çmimeve.

Ne nuk na pëlqen veçanërisht fakti që planet e çmimeve janë vetëm për një vit të tërë, por me gjithë drejtësi ju merrni 5 ditë për të provuar shërbimin e plotë.

Regjistrimi dhe Politika e Privatësisë

Edhe pse ata janë shumë transparentë në lidhje me informacionin që ata mbledhin, ne mendojmë se ata mbledhin pak më shumë. Adresa juaj e e-mail dhe madje edhe emri ose numri i telefonit mund të kërkohet në mënyrë që të vendosni llogarinë tuaj dhe ato qartë tregojnë se këto informacione mund të përdoren për të mbrojtur në lidhje me përdorimin mashtrues siç janë çështjet e shkeljes së të drejtës së autorit..

Nëse jeni të interesuar, mund të gjeni më shumë informacion mbi politikën e tyre të intimitetit. Ne ju rekomandojmë të lexoni politikën e tyre të intimitetit nëse planifikoni të regjistroheni për një vlerë të shërbimit të një viti dhe në varësi të përdorimit të synuar.

program

F-Secure ofron një aplikim shumë tërheqës që ka një kurbë shumë të vogël të të mësuarit. Builtshtë ndërtuar me inteligjencë dhe i ka të gjitha informacionet që ju nevojiten menjëherë në faqen kryesore.

Ne kemi provuar vetëm çështje të vogla me aplikimin gjatë gjithë periudhës së testimit dhe i gjetëm të plota dhe të kënaqshme.

Features

Aplikacioni ofron disa karakteristika të tilla si mbrojtja gjurmuese, siguria e aplikacionit dhe mbrojtja e shfletimit. Ekziston gjithashtu një mbrojtje e lidhjes e disponueshme që kodon trafikun edhe pse nuk specifikohet se çfarë lloji të kriptimit përdoret. Ne u dërguam atyre një postë elektronike, por nuk pati përgjigje dhe funksioni i bisedës ishte jashtë linje (ka shumë të ngjarë për shkak të orarit dhe ndryshimit të zonës kohore). Ne do të azhurnojmë nëse marrim më shumë informacion mbi kriptimin që ata përdorin për të mbrojtur të dhënat tuaja.

Ne e testuam reklamën e bllokuar dhe ajo bëri një punë të mirë duke bllokuar shfaqje të bezdisshme, madje edhe nga burime të njohura siç janë faqet kryesore të lajmeve dhe shërbimet e transmetimit të mediave. Reklamat në YouTube u bllokuan vetëm nëse arrihen përmes shfletuesit, aplikacioni celular nuk preket nga bllokuesi i reklamave të përfshira. Sistemi gjithashtu tregoi se përpjekjet për ndjekjen e rreptë ishin bllokuar dhe ne vlerësojmë që ata morën kohën që të kishin një mjet të raportimit në kohë reale të ndërtuar në aplikacion.

Ne kemi gjetur një problem me aplikimin. Nëse e rrëshqitni aplikacionin ose përpiqeni ta minimizoni, do t’ju shkëpusë nga serveri VPN pa paralajmërim. Kjo mund të jetë një problem në varësi të proceseve të funksionimit në kohën e shkëputjes.

Një aspekt tjetër që vlen të përmendet është se F-Secure VPN lejon 5 lidhje të njëkohshme, që është pak më shumë se shërbimet e tjera që kemi testuar për këtë përmbledhje (përgjithësisht të kufizuara në 3 lidhje të njëkohshme nga ofruesit e tjerë.)

shpejtësi

Rezultatet e testit të shpejtësisë së shfletimit ishin si më poshtë.

Ne ishim të befasuar kur pamë rezultatet e dobëta për Kanada, por duhet të themi se rezultatet e testit të shpejtësisë nuk u reflektuan në performancën e përgjithshme. Shfletimi ishte i qetë dhe madje në server me rezultatet më të ulëta (Kanada) ne ishim në gjendje të transmetojmë përmbajtje mediatike pa ndërprerje.

Përfundime

Me pak fjalë, F-Secure VPN është një shërbim plotësisht i paraqitur VPN për një pjesë android të një suitë më të madhe të sigurisë në internet. Shtë e kuptueshme që ka disa mangësi për shkak të këtij fakti, megjithatë ka disa aspekte që lehtë mund të përmirësohen, kështu që këtu është një listë e shpejtë e pro dhe kundër.

rekuizitë

 • Nuk kërkohet regjistrim.
 • Aplikim shumë intuitiv.
 • Lejohet një numër i mirë i lokacioneve të serverëve me 5 lidhje të njëkohshme.
 • Test 5 ditor i shërbimit të plotë VPN.

Cons

 • Regjistrimi i shumë informacioneve për shijen tonë.
 • Vetëm abonim vjetor në dispozicion.
 • Rezultatet e testit të shpejtësisë mund të jenë më të mirë.

ZenMate VPN

ZenMate VPN ofron 7 ditë shërbim falas premium VPN. Pasi të mbarojë kjo periudhë, do të duhet të regjistroheni në një nga planet e ofruara.

Kënaqemi me faktin që ata ofrojnë mundësinë e blerjes së shërbimit për një muaj të vetëm, megjithëse çmimi është pak më i lartë në 8,99 $ / muaj.

Kërkohet një verifikim me postë elektronike, kështu që mbajeni në mend kur të regjistroheni për një periudhë falas 7 ditore.

Regjistrimi dhe Politika e Privatësisë

ZenMate VPN mbledh informacione për qëllime të analizës dhe marketingut, dhe megjithëse transparente, politika e intimitetit informon për shumë informacione të mbledhura. Ne e kuptojmë se shërbimi ka nevojë për disa informacione për të përmirësuar shërbimin, por për mendimin tonë është pak.

Mund të gjeni më shumë informacion mbi politikën e tyre të privatësisë këtu.

program

Aplikacioni celular ishte një kënaqësi për t’u përdorur dhe ka një dizajn të shkëlqyeshëm.

Mundësia e cilësimeve ju lejon të rregulloni përvojën tuaj mjaft dhe faqja e llogarisë ju lejon të përdorni disa veçori të menaxhimit të llogarisë direkt nga aplikacioni.

Nuk kishte asnjë problem ose ndërprerje gjatë përdorimit të aplikacionit dhe vlerësojmë përvojën e përgjithshme si të shkëlqyeshme.

Features

Ekzistojnë disa karakteristika që ZenMate VPN ofron, të tilla si bllokimi i malware, ndjekja e mbrojtjes, njoftimet për lidhje dhe më shumë. Le të flasim për tiparet që kemi gjetur më të dobishme.

Bllokuesi i reklamave në të vërtetë funksionon. Ne testuam disa uebfaqe lajmesh, shërbime të njohura për streaming dhe uebfaqe të rënda në reklama dhe u befasuam këndshëm kur nuk gjetëm asnjë reklamë të dalë. Disa përmbajtje të padëshiruara do të shfaqen pas ndërveprimit të përdoruesit, siç janë klikimi i banderolave, reklamave etj., Por që nuk është jashtë fushëveprimit të bllokuesit të reklamave dhe ai duhet të jetë pjesë e sensit të zakonshëm të përdoruesit.

Ekziston një opsion i rifillimit automatik në rindërtimin që mund të aktivizohet i cili funksionoi siç synohet kur provohet. Shtë një veçori e zoti që shumica e përdoruesve nuk do të jenë shumë të interesuar, por mund të jetë shumë i dobishëm në varësi të përdorimit të synuar dhe harduerit të përdorur për aplikacionin.

ZenMate VPN ofron një veçori të pronarit pasi ata e quajnë “EverSecure” ose Gjithmonë-në. Kjo veçori do të mbajë aktive lidhjen tuaj VPN pa marrë parasysh gjendjen e pajisjes celulare (për sa kohë që mundësohet). Kjo mund të çaktivizohet nga cilësimet dikur të nevojshme, dhe ne zbuluam se mund të jetë një tipar mjaft i zoti të ketë në disa rrethana. Ne testuam ndërrimin e rrjeteve nga 4g në WiFi e kështu me radhë dhe funksionoi mirë.

shpejtësi

Rezultatet e provës së shpejtësisë për ZenMate VPN ishin shumë të mira.

Shfletimi dhe përvoja e përgjithshme ishin të shkëlqyera dhe transmetimi i mediave u bë pa përsosmëri. Do të donim të përmendim që ndërsa këto janë disa nga rezultatet e testit me shpejtësinë më të lartë në këtë përmbledhje, ky shërbim është vetëm falas për një kohë të kufizuar dhe nuk duhet të krahasohet në mënyrë të barabartë me një shërbim të tillë si Opera VPN për shembull i cili ofron falas të pakufizuar VPN.

Përfundime

Si përfundim, ZenMate VPN është një shërbim shumë i mirë VPN dhe performanca është dëshmi e cilësisë. Kishte disa karakteristika që mund të përmirësoheshin, kështu që këtu është një zbërthim i shpejtë.

rekuizitë

 • 7 ditë provë falas për shërbimin e plotë.
 • Rezultate të shkëlqyera të testit të shpejtësisë.
 • Një numër i mirë i lokacioneve të serverëve, planeve të çmimeve dhe metodave të pagesës.
 • Shumë karakteristika të disponueshme që funksionojnë siç synohet.
 • Shërbim i përgjithshëm i mirë dhe i plotë VPN.

Cons

 • Politika shtrënguese e privatësisë (megjithëse e tejdukshme është thjesht logjik i shumë.)
 • Shumë informacion të nevojshëm për konfigurimin.
 • Pak i kushtueshëm pasi përfundon periudha e provës falas.

Pas rishikimit të shërbimeve më lart, duhet të theksojmë faktin se i vetmi shërbim plotësisht i lirë është Opera VPN. Ndërsa shërbimet e tjera kanë mundësi të lira, ju nuk do të përfitoni nga shërbimi i paraqitur plotësisht derisa të regjistroheni për premium (ose nëse nuk krijoni një llogari të re). Këto mundësi mund ose nuk mund të jenë të zbatueshme, kjo është arsyeja pse ne kemi bërë një përpjekje për të shpjeguar të mirat dhe të këqijat e secilit shërbim në mënyrë që t’ju ndihmojmë të merrni vendimin e duhur.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map