5 VPN-të që Mos harroni asgjë (dhe pse duhet të kujdeseni)

Do VPN mund të sigurojë kriptimin, por vetëm disa ofrues të VPN do të mbrojnë privatësinë tuaj me çdo kusht. Për t’i mbajtur përdoruesit e tyre me të vërtetë anonimë, një VPN nuk duhet të mbaj shënime. As shkrimet e serverëve për zgjidhjen e problemeve. Ndërsa ton shërbime VPN kerkese për të qenë “mos loging” në realitet, shumica nuk e dorëzojnë këtë pretendim.


Unë do t’ju mësoj pse shumica e VPN-ve nuk u pëlqen reklamimi i tyre “Mos-Logging”. Por së pari, këtu janë kompanitë që me të vërtetë nuk mbajnë regjistrat. periudhë.

Përmbledhje e Ofruesit VPN që nuk janë prerës

Këtu janë zgjedhjet kryesore midis ofruesve të vërtetë të mos logjikimit. Ne kemi përfshirë gjithashtu një lidhje për rishikimin tonë të secilit ofrues dhe një lidhje me uebfaqen e secilit ofrues duke përfshirë çmimet më të mira në dispozicion.

Këta ofrues do të diskutohen më në detaje në seksionet më poshtë

gradëVPN / Lidhje RishikimivendOferta më e mirëFaqja e internetit

1

Qasje në Internet privateSHBA$ 3.33 / monthVizitoni VPN

2

TorguardSHBA$ 4.99 / monthMerrni ofertë

3

IPVanishSHBA$ 6.49 / monthMerrni ofertë

4

VPN.ACRumani$ 4.80 / monthMerrni ofertë

5

Proxy.shSeychelles$ 3.33 / monthMerrni ofertë

Sekreti i ndyrë për shumë VPN ‘Jo Logs’

Kur shumica e VPN-ve thonë “ne nuk logojmë” se çfarë do të thotë është “Ne në fakt nuk regjistrojmë aktivitetin tuaj të internetit dhe listat e faqeve të internetit që vizitoni”.

Ekziston një ndryshim i madh midis regjistrimit të aktivitetit tuaj (që praktikisht asnjë VPN nuk bën) dhe mbajtja e asnjë regjistri. Pothuajse të gjithë ofruesit e VPN (përfshirë shumë VPN-të që nuk përshkruhen “të përshkruara” të vetë-përshkruara) mbajnë “Logs Connection” që përfshijnë lidhje metadata si: Adresa IP e hyrjes / daljes, afati kohor, sasia e të dhënave të transferuara, portet e përdorura, etj.

Shkrimet e lidhjeve në përgjithësi nuk kanë për qëllim të zvogëlojnë privatësinë tuaj, ato përdoren për mirëmbajtjen e serverit, zgjidhjen e problemeve teknike dhe parandalimin e abuzimit të rrjetit të tyre nga klientët. Realiteti është, sidoqoftë, që shkrimet e lidhjes teorikisht mund të përdoren për të gjetur një adresë VPN IP në një llogari specifike të klientit.

Adresat IP të përbashkëta dhe private (dhe intimitetin tuaj)

Për të përcaktuar se sa prerjet e lidhjes ndikojnë në privatësinë tuaj, duhet të dini nëse përdor VPN tuaj privat ose përbashkët adresat e IP-ve. Shumica e VPN përdorin IP të përbashkëta, ku shumë përdorues (shpesh 20+) do të ndajnë të njëjtën adresë IP.

Kjo në të vërtetë rrit intimitetin tuaj sepse e bën të vështirë gjurmimin e një përdoruesi individual të VPN bazuar në adresën IP që ata u caktuan.

Por nëse një VPN përdor adresa IP private, ku secili përdorues ka IP të vetin unik kur është i lidhur me VPN, atëherë është Trivally lehtë për të gjetur një përdorues individual bazuar në adresën e tyre të caktuar IP.

Para se të shqetësoheni shumë, më lejoni të theksoj se shumica e njerëzve nuk e bëjnë nevojë për të zgjedhur një VPN që nuk regjistrohet. Nuk ka gjasa që dikush të përpiqet të gjurmojë aktivitetin tuaj të internetit. Që ka thënë, Unë gjithmonë preferoj intimitet shtesë kur u jepet zgjidhja.

Unë e rekomandoj posaçërisht atë të gjithë përdoruesit e BitTorrent duhet të zgjedhin ofruesin që nuk mban regjistrat e lidhjeve.

Kemi një FAQ në lidhje me shkrimet VPN pak më vonë në artikull, si dhe më shumë këshilla se si ta bëni VPN tuaj edhe më të sigurt.

Por së pari, le të shohim nga afër disa nga shërbimet tona të preferuara anonime VPN, kështu që ju mund të merrni një ide se cili është përshtatja e përsosur për ju.

VPN-të më të mira anonime në thellësi

Le të shohim më nga afër disa nga VPN-të tona të preferuara nga kjo listë. Gjithashtu sigurohuni që të shikoni përshtypjet tona për informacione edhe më të hollësishme.

Qasje në Internet private

Rishikimi i hyrjes private në internet

Lexoni rishikimin tonë

Karakteristikat më të mira
Nuk ka shkrime
Torrent Friendly
Bazuar në SHBA
Politika e rimbursimit 100%
$ 3.33 + / muaj

Vizitoni sitin

Qasje në Internet private është një nga VPN-të e para në botë që ka adoptuar një politikë “Jo Logs” dhe ata e bënë atë që nga fillimi. Ata nuk japin statistika të përdorimit, por ka të ngjarë të kenë më shumë pajtimtarë se çdo ofrues tjetër në këtë kategori. Kjo është kryesisht për shkak të çmimit të tyre tepër të ulët (aq i ulët sa 3.33 $ / muaj me një plan vjetor). Shumica e VPN-ve nuk do të përputhen (ose nuk mund të) përputhen me çmimin e PIA.

Pavarësisht çmimit të përballueshëm, PIA ka një ton karakteristikash shtesë, duke përfshirë: Mbrojtja e rrjedhjeve DNS, një VPN Kill-Switch, i rregullueshëm Forca e shifrimit (deri në çelësat 4096-bit!).

Ata gjithashtu hedhin brenda Proxy5 çorape shërbim pa pagesë shtesë. (Përdoruesit e Torrentit në veçanti do ta pëlqejnë këtë veçori pasi ju mund të ekzekutoni përrallat tuaja përmes proxy dhe VPN njëkohësisht për intimitetin maksimal).

Po ashtu janë të këndshme 5 lidhje të njëkohshme PIA lejon, që do të thotë që ju mund të lidhni 5 pajisje të ndryshme në rrjetin e tyre në të njëjtën kohë nga një llogari e vetme (shumica e ofruesve lejojnë vetëm 1-2).


IPVanish VPN

IPVanish VPNIPVanish është një ofrues VPN me qendër në SHBA i njohur kryesisht për shpejtësinë e tyre. Ata nuk ishin gjithmonë një ofrues që nuk regjistrohet, por ata azhurnuan intimitetin e tyre në 2014 në përgjigje të kërkesave të klientit. Shqyrtimin tonë të plotë për IPVanish mund ta gjeni këtu.

Unë do ta klasifikoja IPVanish si më shumë një ofrues të qëllimeve të përgjithshme. Ata janë idealë për përdoruesit me lidhje me shpejtësi të lartë, kështu që nëse ISP-ja juaj ju jep 25 + mbps dhe dëshironi të merrni shpejtësinë më të shpejtë të VPN të mundshme, duhet të provoni së pari IPVanish.

Ndërsa siguria e tyre është e fortë (shifrimi 256-bit AES) dhe shpejtësitë janë të shpejta (të afta për 100+ mbps) ato nuk ofrojnë aq shumë cilësime ose mundësi si PIA kur bëhet fjalë për softuerin e tyre VPN.

Nga ana tjetër, ata kanë një mbështetje të teknologjisë së drejtpërdrejtë të bisedës, klientë VPN për çdo platformë kryesore (Mac, Windows, iOS, Android), dhe një politikë rimbursimi prej 7 ditësh, në mënyrë që të mund ta merrni rrjetin e tyre për një provë pa rrezik..

Pra, nëse jeni në treg për një VPN anonim dhe dëshironi që shpejtësitë tuaja të duken si kjo…

IPVanish fastestest nga New Jersey, SH.B.A.

Vendndodhja e serverit në SHBA

IPVanish shpejtohet nga Londra, MB

Server i Mbretërisë së Bashkuar

Ju i detyroheni vetes suaj të përfitoni nga IPVanish 7 ditë garanci për kthimin e parave. Tani për tani ata po ofrojnë gjithashtu një zbritje prej 46% në planet e tyre 1 vjeçare.


Proxy.sh (Anonimati2)

Proxy.sh VPN

Proxy.sh është një ofrues shumë unik VPN sepse ata marrin intimitetin / anonimitetin në një nivel të ri krejt. Ata janë një nga ofruesit e vetëm VPN që publikojnë një transparenca raportoni që dokumenton çdo urdhër, njoftimin DMCA dhe kërkesën e zbatimit të ligjit në lidhje me serverët dhe rrjetin e tyre.

Ata gjithashtu përdorin një ‘garanci kanarie i cili është një koncept i dizajnuar për të marrë rreth një rendi teorik gag dhe për të informuar përdoruesit e tyre për një thirrje qeveritare.

Fokusimi i tyre në intimitetin shkon edhe më tej, dhe Proxy.sh siguron integrimin me 2 mjetet e mesazheve të koduara, obfsproxy (për të shmangur zbulimin e VPN), dhe VPN Mbi Tor (e cila ju lejon të gjurmoni paketat tuaja VPN përmes rrjetit të tor Onion.

Nëse kjo nuk është e mjaftueshme, Proxy.sh gjithashtu përfshin Shërbim proxy i Https dhe SOCKS me çdo paketë VPN. Ashtu si PIA, plani vjetor i Proxy.sh është vetëm 3,33 $ në muaj.

Proxy.sh është një i porsaardhur relativisht në industri, kështu që softveri i tyre nuk është aq i lëmuar sa konkurrentët e tyre, por siguria e tyre është e nivelit të lartë, duke shfaqur 256-bit encryption AES dhe çelësat 4096-bit (standardi i industrisë është vetëm 2048 -bit).

Ata janë gjithashtu një nga ofruesit e vetëm VPN me softuer VPN me burim të hapur. Kjo do të thotë që kodi i tyre është i hapur për inspektimin publik, kështu që nuk do të duhet të shqetësoheni për ndërtimin në prapavijë.


FAQ për VPN Logs / VPN që nuk regjistrohen

Unë e kuptoj se zgjedhja e VPN e duhur mund të jetë konfuz, por nuk ka pse të jetë. Këtu janë disa nga pyetjet më të zakonshme që njerëzit bëjnë në lidhje me shkrimet VPN. Nëse keni pyetje shtesë, ju lutemi lini një koment kur të keni bërë leximin e këtij postimi dhe unë do të bëj çmos për t’ju ndihmuar.

Si e dini se një VPN me të vërtetë nuk regjistrohet?
E vërteta është, ju kurrë nuk mund ta dini me siguri. Ju duhet të mbështeteni në politikën e tyre të intimitetit dhe reputacionin e tyre si kompani. Në realitet, unë kam prirjen të besoj në garancitë e shumicës së ofruesve të mëdhenj sepse ata qëndrojnë të humbasin një ton të biznesit nëse ndonjëherë dilte se ata gënjejnë.

A KA NEVOJ një ofrues që nuk regjistrohet?
Varet. Nëse përdorimi juaj i synuar i VPN kërkon anonimitet (për shembull nëse po publikoni postime në blog ose komente në internet), duhet të zgjidhni absolutisht një ofrues që nuk regjistrohet. Ne gjithashtu e sugjerojmë atë për përdoruesit Bittorrent (dhe nuk është për t’u habitur që VPN më “Torrent-Friendly” kanë tendencë të mbajnë shkrimet më të pakta).

Nëse thjesht po përpiqeni të zhbllokoni faqet e internetit, ose të rrisni sigurinë tuaj në rrjete të hapura WiFi, nuk duhet të keni mend nëse një VPN mban regjistrat e lidhjeve. Mos lejoni që t’ju pengojë të zgjidhni një ofrues që nuk regjistrohet, pasi anonimiteti shtesë nuk është kurrë një gjë e keqe.

Pse çdo VPN do të mbante regjistrat?
Ka shumë arsye VPN për të mbajtur regjistrat e lidhjeve. Së pari, shumë vende kanë ligje për ruajtjen e të dhënave që kërkojnë ISP (dhe ndonjëherë shërbime VPN) për të regjistruar të dhënat e lidhjes si një masë paraprake. Kjo është arsyeja pse shumica e ofruesve që nuk regjistrohen priren të jenë të vendosur në një pjesë të vogël të vendeve që nuk kanë ndonjë ligj për ruajtjen e të dhënave për VPN.

Përtej kësaj, regjistrat e lidhjeve shërbejnë një qëllim të vlefshëm për një ofrues VPN. Ato ndihmojnë për të gjetur problemet dhe shpesh përdoren për të parandaluar abuzimin (asnjë VPN nuk dëshiron që njerëzit që përdorin shërbimin e tyre të kryejnë krime, të ngacmojnë njerëzit ose të hakojnë faqet e internetit).

Në përgjithësi, një VPN do të mbajë regjistrat e lidhjeve për javën e kaluar ose dy, dhe të shkatërrojë regjistrat e ditëve më të vjetra dhe të shtojë ditën më të re. Disa VPN mbajnë regjistrat e lidhjeve për aq pak sa 24 orë (që është gati aq e mirë sa nuk ka shkrime).

Si ta bëni VPN tuaj edhe më të sigurt

Një VPN mund të fshehë identitetin tuaj vetëm kur jeni i lidhur me të.

Tani kjo ndoshta duket e qartë për ju, por ja çfarë dua të them në të vërtetë. Identiteti juaj është vetëm aq i sigurt sa lidhja juaj VPN është e besueshme. Nëse lidhja juaj dështon, adresa juaj e vërtetë e IP-së mund të ekspozohet në çfarëdo uebsajti që po vizitoni ose (për shkarkime përrua) në tërë rrëmujën tuaj të përroit.

Për fat të mirë, shumë softverë VPN përfshijnë një funksioni vrasës-ndërprerës i cili projektuar menjëherë vret aksesin tuaj në internet nëse VPN juaj shkëputet. Do VPN e përmendur në këtë artikull përfshin një ndërprerës vrasjeje, por ju duhet ta bëni sigurohuni që ta mundësoni atë pasi përdorimi i një ndërprerës vrasës është opsionale. Shtë po aq e thjeshtë sa kontrollimi i 1 kutisë në menunë e cilësimeve.

Ka edhe rrjedhje më pak të rrezikshme si psh Rrjedhje të DNS, dhe rrjedhjet e WebRTC. Sigurohuni që të lexoni udhëzuesin tonë përfundimtar për ta bërë VPN tuaj edhe më të sigurt.

Shkarkime të Torrentit dhe Shkrime VPN

Nuk duhet të jetë surprizë që përruajt mund të sjellin tendosje të rrjetit dhe dhimbje koke ligjore për ofruesit e VPN. Jo të gjithë do të shkarkojnë me përgjegjësi.

Duke zgjedhur të mos mbajnë shkrimet, një VPN mund të përmirësojë shumë privatësinë tuaj, ndërsa duke e bërë jetën e tyre edhe më të lehtë. Kjo për shkak se ata kurrë nuk duhet të shqetësohen për identifikimin e përdoruesve ose anulimin e llogarive: sepse nuk munden.

Sa herë që një shërbim VPN që nuk regjistrohet merr një kërkesë ligjore, përgjigja ka tendencë të jetë goxha standarde. Zakonisht lexohet kështu:

“Na vjen keq, por ne nuk kemi mundësinë të identifikojmë përdoruesit individualë bazuar në adresën e tyre IP. Ne kemi bllokuar përkohësisht përralla në këtë lokacion të serverit dhe portin e mbyllur #xyz. “

Në fakt nëse lexoni raportin e transparencës të Proxy.sh, do të shihni që përgjigja është praktikisht identike për çdo kërkesë. Kur është krijuar një rrjet për intimitetin dhe anonimitetin nga lart ai mbron si klientët ashtu edhe ofruesin.

përfundim

Nëse e keni lexuar deri tani, duhet të keni mirë të kuptoni se çfarë ndan një VPN të vërtetë ‘Jo Logs’ nga pjesa tjetër e turmës. Ju gjithashtu ndoshta keni një ide të mirë nëse jeni në treg për një.

Ne zakonisht rekomandojmë Qasjen në Internet Private si një shërbim të parë VPN të provoni sepse ato janë kaq të përballueshme (39,95 $ / vit) dhe ato do të jenë një përshtatje e shkëlqyeshme për 90% të përdoruesve. Një strategji e mirë është që së pari të blini një plan 1 muaj (7 dollarë) dhe më pas të azhurnoni në një plan 1 vjeçar, pasi të dini se do të rrini me ta. Nëse jo, sigurohuni që të përfitoni nga PIA Politika e rimbursimit 100% 100%. 

Gjërat që kemi mësuar në këtë artikull:

 • Disa VPN që e quajnë veten “Mos Loging” ende mbajnë regjistrat e lidhjeve
 • Ka vetëm disa VPN me të vërtetë anonime. Shumë janë të vendosura në SH.B.A..
 • Ju duhet të zgjidhni njërën nga këto nëse mbrojtja e identitetit tuaj është kritik
 • VPN-të që nuk regjistrohen janë gjithashtu një zgjedhje e zgjuar për përdoruesit e Bittorrent
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map