DARMOWE VPN sprzedają Twoje dane. Oto jak. | Kawa VPN


„Po co płacić za coś, skoro można to dostać za darmo?” Prawdopodobnie w ten sposób większość ludzi racjonalizuje korzystanie z bezpłatnej usługi VPN zamiast płatnej. Czy jednak bezpłatne sieci VPN są naprawdę „darmowe”, czy też istnieją jakieś ukryte koszty, które być może przeoczyłeś? To dobre pytanie, szczególnie w dzisiejszej erze cyfrowej, w której wiele firm może uniknąć stosowania oszukańczych strategii w celu promowania swojej marki. Branża VPN nie jest wyjątkiem.

Dlaczego musisz ukrywać swój adres IP za pomocą VPN??

Why-Would-You-Need-to-Hide-Your-IP-Address-With-a-VPN

Zanim przejdziemy do ukrytego ryzyka związanego z korzystaniem z bezpłatnych usług VPN, ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego ludzie używają VPN w pierwszej kolejności. Krótko mówiąc, ludzie używają tych ostatnich do odblokowywania treści blokowanych geograficznie i ukrywania informacji o swojej działalności online przed wścibskimi oczami. Dokonuje tego poprzez szyfrowanie danych wpływających i wychodzących z komputera lub urządzenia mobilnego użytkownika, a następnie kierując je do serwera VPN, który bezpośrednio współpracuje z serwerem docelowym (witryną lub aplikacją). W rezultacie dostawcy usług internetowych (dostawcy usług internetowych) i inne osoby trzecie nie widzą adresu IP użytkownika ani innych poufnych informacji.

Oczywiście nie można powiedzieć, że nikt nie może zobaczyć twoich informacji w Internecie, dopóki używasz VPN. Sama firma, która zapewnia ci usługę VPN, ma dostęp do twoich danych i na tym polega potencjalny problem. Kiedy korzystasz z VPN do ochrony swojej tożsamości w Internecie, ważne jest, aby wybrać usługodawcę, któremu możesz zaufać.

Gdy wiele z najlepszych sieci VPN na rynku kosztuje 100 USD lub więcej rocznie, bezpłatna sieć VPN może wydawać się rycerzem w lśniącej zbroi, co nie jest prawdą. Podobnie jak prawdziwi rycerze średniowiecza, darmowe VPN prawie zawsze są samoobsługowe i nietrudno zrozumieć, dlaczego. W końcu serwery kosztują wiele pieniędzy, aby je obsługiwać i utrzymywać, za które nawet darmowe firmy VPN muszą płacić. Jedynym możliwym sposobem na osiągnięcie tego drugiego celu jest bezpłatna sprzedaż danych VPN przez firmy VPN. Informacje o swojej działalności online są o wiele cenniejsze niż większość ludzi zdaje sobie sprawę, a firma VPN uzyskuje je wszystkie, gdy korzystasz z ich „bezpłatnej” usługi.

Dlaczego ktoś miałby chcieć kupować twoje informacje z bezpłatnej usługi VPN?

Aby lepiej zrozumieć, jak cenne są twoje informacje online, rozważ przejęcie przez Facebook firmy VPN o nazwie Onavo w 2013 roku. Gigant mediów społecznościowych zapłacił aż 200 milionów dolarów na sfinansowanie przejęcia. Chociaż reklamowali ten ruch jako niezbędny krok w kierunku ochrony danych użytkowników, okazuje się, że Facebook robił coś zupełnie przeciwnego, zbierając poufne informacje od użytkowników, które obejmowały:

 • Odwiedziny strony internetowej
 • Lokalizacja
 • Preferencje i zainteresowania
 • Historia zakupów

Uważa się, że powyższe informacje zostały następnie sprzedane zainteresowanym stronom do wykorzystania, które uznają za stosowne. Jak można sobie wyobrazić, był to koszmar dla użytkowników, którzy cenią sobie prywatność; wiele z nich potępiło bezpłatną usługę VPN Facebooka jako formę oprogramowania szpiegującego, ponieważ potajemnie gromadziła informacje w środowisku obiecującym użytkownikom pewną prywatność. W wyniku luzu Facebook wyciągnął Onavo z iOS App Store w sierpniu 2018 r., A następnie Android Play Store w lutym 2019 r..

Facebook-will-shut-down-its-spyware-VPN-app-Onavo

Gdybyś sprawdził politykę prywatności bezpłatnych usług VPN na rynku, okazałoby się, że wszystkie one zachowują się w ten sam sposób. W zamian za korzystanie z ich „bezpłatnych” usług, firmy VPN mogą korzystać z informacji przesyłanych przez ich sieć w dowolny sposób. Takie dane są warte dużo pieniędzy dla reklamodawców, którzy chcą wykorzystać te informacje do profilowania i kierowania potencjalnych klientów za pomocą reklam. W najgorszym przypadku informacje mogą być sprzedawane pozbawionym skrupułów osobom, które chcą ukraść Twoją tożsamość i zebrać wrażliwe dane osobowe i finansowe.

Popularne bezpłatne usługi VPN, które sprzedają Twoje dane

Hola

hola-free-vpn

Jeśli kiedykolwiek szukałeś sposobów na odblokowanie treści ograniczonych geograficznie w serwisie Netflix za darmo, prawdopodobnie słyszałeś o bezpłatnej usłudze VPN o nazwie „Hola”. Ta ostatnia ma ponad 150 milionów użytkowników na całym świecie, a jeśli jesteś jednym z nich, możesz zwrócić uwagę na następny akapit.

Jak się okazuje, Hola jest jedną z najgorszych „darmowych” usług VPN na rynku. Jest tak, ponieważ nie tylko gromadzi i sprzedaje informacje o użytkowniku, ale zamienia komputery w węzły wyjściowe, które pozwalają im zarabiać na przepustowości użytkownika. Ten ostatni został odkryty w 2015 r. Przez zespół naukowców badających doniesienia o nielegalnym śledzeniu przez Internet.

Dzisiaj Hola utrzymuje, że domniemana aktywność była błędem wykorzystywanym przez pozbawione skrupułów osoby oraz że zaktualizowały swój program i politykę prywatności, aby odzwierciedlić ich praktyki. Szczegóły są jednak zakryte drobnym drukiem, co spowodowało, że wielu pozostało sceptycznie i nie bez powodu.

Betternet

betternet-free-vpn

Betternet to kolejna bezpłatna usługa VPN z bazą około 38 milionów użytkowników, z których większość nie jest świadoma tego, jak przetwarzane są ich dane osobowe.

Oczywiście Betternet jest względnie przejrzysty w zakresie sposobów zarabiania pieniędzy od swoich użytkowników, które obejmują:

 • Reklamy wideo i displayowe
 • Śledzenie i rejestrowanie informacji o użytkowniku
 • Pliki cookie reklamodawcy
 • Sponsorowane aplikacje

Chociaż wspomniane powyżej metody monetyzacji nie są niczym niezwykłym w przypadku bezpłatnej sieci VPN, Betternet wyróżnia się tym, że według doniesień ma jedną z największych liczby bibliotek śledzenia spośród wszystkich bezpłatnych sieci VPN na rynku. Jeśli to drugie nie jest dla ciebie wygodne, Betternet jest czymś, czego chciałbyś uniknąć za wszelką cenę.

Opera VPN

opera-free-vpn

Bezpłatna usługa VPN Opery jest wyjątkowa, ponieważ stanowi zintegrowaną funkcję przeglądarki Opera. Użytkownicy muszą tylko włączyć tę funkcję w przeglądarce Opera i zacząć cieszyć się bezpiecznym połączeniem z Internetem bez konieczności instalowania lub konfigurowania czegokolwiek. Możesz pomyśleć, że taka funkcja to strategia Opery polegająca na zwiększeniu popularności przeglądarki, ale to tylko jedna część historii.

Prawda jest taka, że ​​Opera angażuje się w zwykłe praktyki sprzedaż informacji o użytkowniku za pośrednictwem bezpłatnej usługi VPN. Nie, że nie ma zamiaru go ukrywać. Polityka prywatności Opery stany że udostępniają informacje o użytkownikach stronom trzecim oraz że zezwalasz im na śledzenie twoich informacji online. Oczywiście, ilu z nas czyta politykę prywatności każdej usługi cyfrowej, którą subskrybujemy?

Hotspot Shield

Hotspot-Shield-free-proxy-vpn

Jeśli szukasz najpopularniejszej bezpłatnej usługi VPN w Internecie, bez wątpienia słyszysz o Hotspot Shield. Ta baza użytkowników, licząca ponad 500 milionów użytkowników na całym świecie, jest prawdopodobnie najczęściej używaną bezpłatną usługą VPN w sieci. Niestety oznacza to również, że jest to wirtualna kopalnia złota dla marketerów, a Hotspot Shield od wielu lat zarabia na platformie.

Podobnie jak wiele bezpłatnych usług VPN z tej listy, Hotspot Shield zarabia, sprzedając informacje o użytkownikach zainteresowanym stronom trzecim i wyświetlając reklamy. Co sprawia, że ​​reputacja tego ostatniego jest tak znana, że ​​nie poprzestają na tym. Hotspot Shield zarabia również poprzez przekierowywanie użytkowników na strony stowarzyszone – praktyka, która od tego czasu wywołała tysiące skarg do FTC (Federalnej Komisji Handlu).

Psiphon

Jeśli chodzi o bezpłatne usługi VPN, Psiphon jest jedną z najstarszych nazw w Internecie i istnieje od 2008 roku. Od ponad dekady udało im się utrzymać bezpłatne usługi VPN, sprzedając informacje o użytkownikach stronom trzecim . Szacuje się, że Psiphon zarabia co najmniej 2,2 miliona dolarów tylko na tym drugim.

Onavo Protect

onavo-protect-free-vpn

Jak wspomniano wcześniej w tym artykule, Onavo była bezpłatną usługą VPN na Facebooku, która była wykorzystywana do wydobywania i sprzedaży danych użytkowników w celach marketingowych i reklamowych. Facebook zarabia także na platformie poprzez wyświetlanie reklam i udostępnianie gromadzonych informacji podmiotom stowarzyszonym i innym zainteresowanym stronom.

W lutym 2019 r. Facebook oficjalnie ogłosił, że ściąga wtyczkę na Onavo i inne powiązane programy badawcze na Facebooku wśród kontrowersji dotyczących prywatności i bezpieczeństwa danych.

ZPN

zpn-free-vpn

Pomimo niejasnej nazwy, bezpłatna usługa VPN ZPN ma ponad 8 milionów aktywnych użytkowników na całym świecie, co nie jest niczym, z czego można się wyśmiewać. Jednym z powodów jego popularności jest to, że oferują one 10 GB przepustowości, co jest znacznie większe niż to, co zapewnia większość innych bezpłatnych usług VPN.

Podobnie jak większość innych bezpłatnych firm VPN, udostępniają dane użytkowników firmom powiązanym, zgodnie z ich polityką prywatności. Ograniczają również przepustowość, prędkość i lokalizacje serwerów, aby zachęcić użytkowników do przejścia na płatną usługę.

FinchVPN

finch-free-vpn

FinchVPN jest jednym z lepszych wyborów, jeśli chodzi o bezpłatne usługi VPN i jest powszechnie uważany za bezpieczniejszy niż wiele jego odpowiedników. Chociaż ograniczają przepustowość użytkowników i lokalizacje serwerów dla ich bezpłatnych usług, FinchVPN oferuje kilka zaawansowanych funkcji, które obejmują:

 • Protokoły omijania blokowania VPN (SSH VPN, Anti-DPI, SOCKS VPN)
 • Obsługa przekierowania portów (umożliwia zdalnym komputerom łączenie się z innym komputerem lub usługą w prywatnej sieci lokalnej)
 • Serwer proxy HTTP i SOCKS5
 • Obsługa OpenVPN

Jednak FinchVPN jest podobny do innych darmowych firm VPN, ponieważ udostępnia informacje o użytkownikach stronom trzecim. Obejmuje to czas połączenia / rozłączenia, wykorzystanie przepustowości i adresy IP.

TouchVPN

TouchVPN-free-chrome-extension

TouchVPN to kolejna darmowa usługa VPN o dość znanej reputacji polegająca na wprowadzaniu reklamowych plików cookie, pikseli śledzących i tagów (sygnałów nawigacyjnych) do przeglądarek. To powiedziawszy, byli względnie transparentni w kwestii rejestrowania danych osobowych użytkowników w swojej polityce prywatności. Przyznają, że robią to w celu ulepszenia swoich usług, chociaż nic nie powstrzymuje ich przed sprzedażą danych zainteresowanym stronom trzecim.

Oczywiście to, co czyni TouchVPN jedną z najgorszych darmowych usług VPN, sprowadza się do trzech powodów:

 • Touch VPN ma siedzibę w USA, co oznacza, że ​​podlega jurysdykcji „Five Eyes” – sojuszu wywiadowczego między pięcioma krajami, w tym USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii i Kanady. Oznacza to, że którykolwiek z nich może zmusić firmę VPN do przekazania wszystkich informacji zebranych od użytkowników.
 • Brak obsługi torrentowania lub serwisu Netflix. Jeśli planujesz używać TouchVPN do wykonania któregokolwiek z tych ostatnich, najlepiej poszukaj gdzie indziej.
 • Raporty dotyczące wycieków DNS, które podają w wątpliwość jego zdolność do ochrony prywatności użytkowników.

Kluczowe różnice między płatnymi a najlepszymi darmowymi VPNami

Teraz, gdy omawialiśmy sposoby, w jakie bezpłatne usługi VPN zarabiają na informacjach ich użytkowników, jasne jest, że nie są dobrym wyborem do ochrony przed zagrożeniami cyberbezpieczeństwa i zachowania anonimowości działań online. Pamiętaj, że prowadzenie niezawodnej sieci VPN kosztuje. Firmy VPN nie są instytucjami charytatywnymi, a wszystko od uruchamiania globalnych serwerów, zapewniania wsparcia dla użytkowników i tworzenia aplikacji ma swoją cenę, a użytkownicy ostatecznie płacą za nie w ten czy inny sposób.

Czym różni się płatna usługa VPN? Cóż, całkiem sporo, jak możesz sobie wyobrazić, i zalecamy je z następujących powodów:

 • Ich zadaniem jest zapewnienie prawdziwej ochrony danych i prywatności online. Większość renomowanych płatnych usług VPN nie rejestruje żadnych informacji, co zapewnia prawdziwie anonimowe wrażenia użytkownika.
 • Płatne usługi VPN wykorzystują cyfrowe protokoły bezpieczeństwa, ponieważ jest to pojedynczy oferowany przez nich produkt lub usługa. Takie protokoły obejmują Advanced Encryption Standard, taki jak 256-bitowy AES, tunelowanie VPN i szyfrowanie „end-to-end”. Funkcje te sprawiają, że osoby pozbawione skrupułów są niezwykle trudne (jeśli nie niemożliwe) w celu uzyskania poufnych informacji o użytkownikach online.
 • Brak ograniczeń w zakresie przepustowości i prędkości. Takie taktyki są celowo stosowane tylko przez niektóre bezpłatne firmy VPN, aby zmusić ich użytkowników do przejścia na płatny plan.
 • Więcej lokalizacji serwerów, dzięki którym są one lepsze do odblokowywania treści z ograniczeniami geograficznymi. Darmowe usługi VPN nie mogą sobie pozwolić na uruchomienie setek serwerów na całym świecie.

5 najlepszych płatnych sieci VPN w celu ochrony prywatności w Internecie

 1. TorGuard
 2. NordVPN
 3. IPVanish
 4. Surfshark
 5. Prywatny dostęp do Internetu

Podsumowanie

Nic dziwnego, że przesłanką uzyskania czegoś wartościowego za darmo jest niezwykle skuteczna strategia marketingowa. Właśnie dlatego korzystanie z bezpłatnych usług VPN jest tak powszechne, chociaż nie możemy tego polecić z oczywistych powodów. Głównym celem korzystania z VPN jest ochrona twoich informacji przed zainteresowanymi stronami – coś, czego nie oferuje bezpłatna usługa VPN. Jeśli zamierzasz korzystać z usługi VPN, najlepiej wybrać renomowanego dostawcę usług, który zapewnia najwyższą prywatność i ochronę danych w cenie – nic więcej i nic mniej.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map