VPN Testi: VPN’nizi şifreleme, IP sızıntıları ve hız açısından test etme

Tamam, kendine bir VPN’in var. Ama düzgün çalıştığını nasıl anlarsınız? Şifreleme çalışıyor mu? IPv6 adresinizi sızdırıyor mu? Ve ne tür bir hız düşüşü bekleyebilirsiniz?


Bu, VPN performansınızı nasıl test edeceğinizi ve optimize edeceğinizi öğretecek VPN test kılavuzumuzdur.

Başlıklar:

 1. Bağlantı durumunuzu doğrulama
 2. VPN’iniz şifreli mi?
 3. Sızıntıları Kontrol Edin
  1. DNS Sızıntıları
  2. IPv6 Sızıntıları
  3. WebRTC sızıntıları
 4. Hız Testi

Ayrıca, en yaygın VPN gizlilik sızıntılarını ve bunların nasıl düzeltileceğini veya en aza indirileceğini derinlemesine inceleyen VPN sızıntı kılavuzumuza göz atmak isteyeceksiniz..

VPN bağlantınızı kontrol etme

 • Neden: Bazı VPN istemcileri gerçekten bağlı olmadığınızda bağlı olduğunuzu gösterebilir. Bu, bir hata, kötü yazılmış bir yazılım veya hatta dolandırıcılık nedeniyle olabilir.
 • Nasıl: IPv4 adresinizin değişip değişmediğini ve konumun yaklaşık olarak VPN sunucusunun konumuyla eşleşip eşleşmediğini kontrol edin.

VPN bağlantınızı neden kontrol etmelisiniz / doğrulamalısınız?

Özellikle yeni bir VPN sağlayıcı kullanıyorsanız veya istemci yazılımı yakın zamanda güncellenmişse, VPN bağlantı durumunuzu doğrulamak iyi bir fikirdir. Testlerimizde gördük çok defa VPN yazılımı “etkin” bir bağlantı gösterdi, ancak VPN günlükleri aslında başarısız bir bağlantı gösterdi.

Bu demektir ki düşünmek aslında kötü olmadığınızda VPN tarafından korunursunuz (kötü).

VPN bağlantınızı kontrol etme

 1. VPN’nizle bağlantıyı kesin
 2. IPVanish’in IP-kontrol aracına gidin
 3. Mevcut IP adresinizi kontrol edin
 4. VPN’ye bağlanma
 5. Sayfayı yenile
 6. IP adresinizin ve konumunuzun değiştiğini doğrulayın
IP ve konum kontrolü (vpn yok)

VPN olmadan IP adresi ve konum

IP ve konum kontrolü (VPN ile)

VPN’ye bağlıyken IP ve konum

Doğrulama nasıl yapılır: VPN sunucusuna bağlandığında IP adresinizin tamamen farklı olması gerekir. Özellikle bu IPv4 adresinizdir. Ayrıca, tespit ettiğiniz konumun farklı olması gerekir (farklı bir eyalette / ülkede bir VPN sunucusu kullandığınız varsayılarak). Ancak konum, bağlantı durumunuzun bir göstergesi değildir. IP adresindeki değişiklik başarılı bir bağlantıyı doğrular.

İpucu: IPvanish’in aracındaki ‘Ağ Güvenliği’ uyarısını güvenle yok sayabilirsiniz. Sadece kullanıp kullanmadığınızı kontrol eder onların VPN hizmeti. VPN kullanıp kullanmadığınız değil.

VPN’nin verilerinizi şifrelediğini doğrulama

Bazı sözde VPN sağlayıcılarının verilerinizi aktarım sırasında şifrelemeye bile uğraşmadıklarını öğreneceksiniz. Aslında, 300’den fazla Android VPN hizmetiyle ilgili bir araştırma çalışması, bu uygulamaların% 18’inin verileri bile şifrelemediği sonucuna vardı (bir VPN’nin tüm noktası).

Bu nedenle, VPN’nizin verileri vaat edildiği gibi şifrelediğini doğrulamak iyi bir fikirdir. İşte böyle…

VPN’nizin şifrelenmiş olduğunu doğrulamak için iki seçenek vardır:

 1. Glasswire: (kolay yöntem, ancak% 100 garanti değil)
 2. Wireshark: Gerçek aktarılan paketlerin denetlenmesini içerir. Daha sert, ancak% 100 doğrulanmış şifreleme.

Her iki uygulama da ücretsiz ve hem Windows hem de Mac / OSX için mevcut

Glasswire (kısayol)

Glasswire, her etkin uygulamanın / programın ne tür trafik gönderdiğini size söyleyecek ücretsiz bir ağ tanılama aracıdır. Böylece VPN’nizin HTTPS / SSL Trafiği (Şifreli) veya normal HTTP trafiği (şifrelenmemiş) gönderip göndermediğini hızlı bir şekilde görebilirsiniz.

Bu kısayol, tüm HTTPS / SSL trafiğinin aslında paketleri kendileri incelemeden şifrelenmiş olduğunu varsayar. Bu neredeyse her zaman doğrudur, bu yüzden en paranoyak hariç hepsi kolay yöntemle mutlu olmalıdır.

VPN’nizin şifreli olup olmadığı nasıl kontrol edilir (Glasswire ile)

 1. Glasswire’ı indirin ve yükleyin
 2. Glasswire’ı çalıştırın
 3. VPN’nize bağlanın
 4. Trafik oluşturmak için bir dosya indirin veya bir youtube videosu izleyin
 5. “Kullanım” hafifçe vurun
 6. Alt menüden “Uygulamalar” görünümünü seçin
 7. Uygulama listesinde “OpenVPN Daemon” u arayın (OpenVPN kullanıyorsanız)
 8. Etkin trafik türünün “OpenVPN” olduğunu doğrulayın

Aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi, IPVanish SSL / HTTPS üzerinden 2 KB trafik (% 99,99) hariç tüm trafiği gönderdi / aldı. İlk küçük şifrelenmemiş bit VPN şifrelemesi (şifreleme başlamadan önce) ve VPN kullandıkça zamanla artmamalıdır..

Glasswire OpenVPN trafiği

Glasswire, OpenVPN Daemon’un çalıştığını gösterir ve trafik türü OpenVPN’dir

IPVanish’in trafiği şifrelenmiş bir OpenVPN tüneli üzerinden güvenli bir şekilde yönlendirdiği sonucuna varabiliriz.

Wireshark (en doğru yöntem)

Wireshark bilgisayarınızın gönderdiği / aldığı gerçek veri paketlerini incelemeyi içerdiğinden, VPN’nizin verileri şifrelediğini doğrulamanın en doğru yoludur. Verilerin gizlenip gizlenmediğini veya kolayca okunabilen düz metinde olup olmadığını kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Bu yöntem için Wireshark’ı indirmeniz ve yüklemeniz gerekir. Windows için 32 bit ve 64 bit sürümlerin yanı sıra bir Mac / OSX sürümü de vardır. Bedava.

VPN’inizin şifreli olup olmadığı nasıl kontrol edilir (Wireshark ile)

 1. VPN’nizi başlatın
 2. Açık Wireshark
 3. Kaydetmek için ağ arayüzünüzü (Wifi veya Ethernet) seçin
 4. Kayda başla
 5. “Protokol” ün “OpenVPN” olduğu paketleri arayın
 6. OpenVPN paketine sağ tıklayın ve ‘Takip et… UDP / TCP akışını seçin.
 7. Şifrelenmiş olduğundan emin olmak için tam akışı inceleyin (anlamsız görünüyor)
Wireshark'ta OpenVPN paket denetimi

Veri akışınızda OpenVPN paketlerini bulun. Ardından sağ tıklayın ve tüm akışı ‘izleyin’

Sürekli olarak gösterilen OpenVPN akışının tamamı şunlardır:

Wireshark'ta OpenVPN UDP akışı

OpenVPN akışı anlamsız görünmelidir. Okuyabiliyorsanız şifrelenmez.

OpenVPN olmayan başka paketleriniz varsa endişelenmeyin. Bunlar genellikle bilgisayarınız ve yönlendiriciniz veya yazıcınız gibi kendi ağınızda gönderilen paketlerdir. VPN tarafından şifrelenmeyecekler.

VPN’nizde IP Sızıntısı olup olmadığını kontrol etme

Şifrelemenin yanı sıra, bir VPN’in en büyük avantajı, gerçek IP adresinizi gizlemesidir, bunun yerine VPN sunucusu tarafından atanan genel adresi kullanmanıza izin verir. Ancak, gerçek IP adresinizi veya tarama geçmişinizi gösterebilecek çeşitli VPN gizlilik sızıntıları vardır.

Onlar:

 1. IPv6 Sızıntıları
 2. WebRTC / STUN sızıntıları
 3. DNS Sızıntıları

Bu sızıntıların her birini düzeltmek için eksiksiz bir kılavuz yazdık, ancak kısa sürüm:

IPv6 Sızıntıları

Cihazlarınız artık hem IPv4 (standart) IP adresine hem de yeni bir IPv6 adresine sahip. Birçok VPN yalnızca IPv4 trafiğini destekler ve IPv6 trafiğini güvenli olmayan şekilde yönlendirebilir (VPN tünelinin dışında). Bu, bilginiz olmadan gerçek kimliğinizi veya konumunuzu ortaya çıkarabilir. İki seçenek vardır (her ikisini de yapmanızı öneririz):

 1.  IPv6 sızıntı korumalı bir VPN seçin (PIA, NordVPN, IPVanish)
 2. Yönlendiricinizdeki veya bilgisayarınızdaki IPv6 trafiğini devre dışı bırakma (Windows / Mac)

WebRTC / STUN

WebRTC, web tarayıcınızın web kamerası gibi çevre birimlerini kontrol etmesini sağlayan bir protokoldür. Ancak, tarayıcınızı VPN dışı IP adresinizi açığa çıkarmak için kötü niyetli olarak da kullanılabilir. Tek çözüm WebRTC’yi özel tarayıcınızda devre dışı bırakmaktır.

DNS Sızıntıları

Bilgisayarınız, etki alanı adlarını (vpnuniversity.com gibi) sayısal IP adreslerine çevirmek için DNS (Etki Alanı Adı Sistemi) isteklerini kullanır. DNS, internet için bir telefon defteri gibidir. Ancak ISS’niz DNS isteklerini durdurmaya ve bunları kendi DNS sunucularına yönlendirmeye çalışır (tarama geçmişinizde casusluk yapmalarına izin verir).

DNS protokolündeki bir güvenlik açığı nedeniyle, bazı VPN’ler, yazılımları DNS sızıntılarını engellemeye ve VPN’yi yalnızca DNS aramalarını güvenli DNS sunucularına yönlendirmeye zorlamadığı sürece buna izin verir..

Çözüm: DNS sızıntı korumalı bir VPN seçin. Yönlendiricinizde kendi özel DNS sunucularınızı belirtin (isteğe bağlı).

VPN Hızını Test Etme

VPN’nizin güvenli olduğunu ve tüm olası gizlilik sızıntılarını tıkadığını doğruladıktan sonra, VPN’nizin performansını test etme zamanı geldi. Ve bu hız demek.

Profesyonel İpucu: Bir VPN kullanırken hızda biraz düşüş beklemelisiniz. Ne kadarı sunucu yükü, mesafe ve kullanılan şifreleme gücü dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır.

Önerilen Hız Testleri

Mevcut bağlantınızın ne kadar hızlı olduğunu kontrol edecek bir dizi web tabanlı hız testi vardır. Ancak hepsi eşit yaratılmaz ve her biri biraz farklı bir metodoloji kullanır. Örneğin, bazı flash tabanlı testler hiç bir dosya indirmez ve sunucuya ne kadar hızlı olduğunu söylemek için web tarayıcınıza güvenmez (bu doğru değil).

Bulduğumuz en iyi hız testleri:

 • speedof.me
 • speedtest.net
 • fast.com
 • speedtest.xfinity.com

metodoloji

Gerçek hızınızı doğrulamaya çalışırsanız, İnternet bağlantısı kurulumunuzu normalde yaptığınız gibi bırakmak istersiniz. Cihazınızı genellikle Wifi’de kullanıyorsanız, en hızlı şekilde Wifi’de kalın.

İpuçları:

 1. VPN ile ve VPN olmadan aynı hız testini kullanın
 2. Ortalama bir hız elde etmek için ve olmadan en az 2 kez test edin
 3. En sık kullanacağınız VPN sunucusunu / konumunu kullanarak test edin

Hızlı bir sunucudan büyük bir dosyayı manuel olarak indirerek daha gerçek bir kullanım testi de yapabilirsiniz. Popüler bir linux dağıtım gibi iyi tohumlanmış torrentler de bu amaç için oldukça iyi çalışıyor.

Uyarı: Hız kaybı karşısında şok olmayın. Normalde süper hızlı bir bağlantınız varsa daha da dramatik olacaktır. Yüksek kaliteli VPN’ler bile genellikle yalnızca 50-100mbps hızları iyi koşullar. Yine de hızları en üst düzeye çıkarmak için bazı ipuçlarımız var.

Speedtest sonuçlarını anlama:

VyprVPN kullanan speedtest.net’ten örnek hız testi sonuçları:

VyprVPN için hız testi sonucu

Dikkat edilmesi gereken önemli şeyler şunlardır:

 • Ping: Verilerin milisaniye cinsinden sizinle en hızlı sunucu arasında seyahat etmesi ne kadar sürer. Bu mesafe ile artar.
 • İndirme hızı: Saniyede Megabit cinsinden hız
 • Yükle: Saniyede Megabit cinsinden hız
 • IP adresi: Sol alt köşede gösterilen, bu VPN’iniz tarafından atanan IP adresiyle eşleşmelidir

Son düşünceler

Bu kılavuz, yeni bir VPN test ederken sorunları hızla gidermenize ve gidermenize yardımcı olacaktır. İlk olarak DNS / IPv6 sızıntıları ve WebRTC güvenlik açığı (VPN değil tarayıcınızın sorunu olan) gibi yaygın sızıntılara odaklanmak iyi bir fikirdir.

Biraz daha temkinli davranıyorsanız, devam edin ve VPN’nin gerçekten veri şifrelediğini test edin. Bu, güvenliğini daha önce yanlış tanıttığında daha az bilinen veya ücretsiz VPN hizmetlerinde faydalı olabilir. Bu sitede yer alanlar gibi daha yaygın şirketler neredeyse kesinlikle doğru şekilde şifrelenmiştir. Ancak testi kendiniz yapmaktan çekiniyorsanız, ‘güvenmek, doğrulamak’ her zaman iyi bir uygulamadır.

Daha fazla okuma

 • Her VPN IP sızıntısını önleme
 • VPN Kill-Switch’lerine Giriş
 • VPN Hızında
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map