5 Aplikimet më të mira të iPhone VPN për t’u përdorur në vitin 2020 [Përditësuar] | Kafe VPN


Në qarqet më të teknologjisë, iOS konsiderohet gjerësisht si sistemi operativ më i sigurt mobil sot në treg dhe për një arsye të mirë. Për dallim nga homologu i tij Android, iOS është një sistem operimi “i mbyllur”. Kjo do të thotë se Apple nuk lëshon në publik kodet e tyre burimore dhe se përdoruesit nuk janë në gjendje të modifikojnë kodin në pajisjet e tyre në asnjë mënyrë. Kufizime të tilla e bëjnë shumë të vështirë gjetjen dhe shfrytëzimin e dobësive të sigurisë në pajisjet iOS si iPhone dhe iPad.

Sigurisht, nuk është për të thënë që përdoruesit nuk duhet të shqetësohen për pajisjen e tyre duke u vjedhur informacion të hakuar apo të ndjeshëm. Në fund të fundit, asnjë pajisje nuk është plotësisht imune ndaj hakimeve dhe malware. Prandaj njerëzit duhet të mësojnë se si të mbrohen nga çdo lloj kërcënimi ndaj sigurisë në internet dhe nuk ka rëndësi nëse përdorni një pajisje iOS apo jo.

Pse duhet të përdorni një VPN në iPhone

Në të vërtetë, mund të jetë shumë e vështirë për individë dhe organizata të paskrupull të hakërrasin dhe vjedhin informacione të ndjeshme nga një pajisje iOS, por nuk është e pamundur. Për një gjë, ka pasur raste që përdoruesit janë mashtruar në shkarkimin dhe instalimin e aplikacioneve të palëve të treta që anashkalojnë kufizimet e sigurisë në iPhone. Sulmet ndaj sigurisë në internet gjithashtu mund të jenë të inxhinieruara nga shoqëria, ku kriminelët kibernetikë përdorin postë elektronike, aplikacione për mesazhe dhe media sociale për të mashtruar viktimat e tyre duke u dhënë atyre informacione të ndjeshme (phishing) siç janë fjalëkalimet, llogaritë bankare dhe informacionet personale.
Siç mund ta keni kuptuar tashmë, tiparet vendase të sigurisë së iOS nuk janë të mjaftueshme për t’ju mbrojtur nga kërcënimet e sigurisë të përmendura më lart. Këtu hyn përdorimi i një shërbimi VPN (Virtual Private Network).

Karakteristikat e një iOS të mirë VPN iOS

Përdorimi i një VPN kodon të gjitha të dhënat që hyjnë dhe dalin nga pajisja juaj iOS dhe i drejton ato në një server të jashtëm. Kjo do të thotë që asnjë palë tjetër (përfshirë qeverinë dhe ISP-në tuaj) nuk mund të përgjojë ose monitorojë informacionin që po dërgoni në internet. Këto shërbime vijnë gjithashtu me mbrojtje nga malware dhe një ndërprerës vrasës që automatikisht e merr pajisjen tuaj offline sa herë që VPN zbulon një shkelje të sigurisë në lidhjen tuaj.

Sigurisht, shërbimet VPN nuk janë të gjitha njësoj dhe ju do të dëshironi të zgjidhni një që ofron më poshtë:

 • Serverë të shpejtë dhe të besueshëm
 • Bandwidth i pakufizuar
 • Asnjë politikë e prerjes së të dhënave dhe asnjë shitje e të dhënave të përdoruesve
 • Protokolet e forta të kriptimit
 • Mbështetje e besueshme e klientit përmes telefonit, postës elektronike ose bisedës live
 • Ndërfaqja miqësore për përdoruesit; i lehtë për tu operuar edhe për përdoruesit jo teknik të tru

Nuk jeni i sigurt se cili shërbim VPN për të zgjedhur për pajisjen tuaj iOS? Lexoni për informacion mbi disa nga shërbimet më të mira VPN të disponueshme në treg sot, si dhe pro dhe kundrat e tyre përkatëse. Vetëm atëherë mund të vendosni se cili është më i miri për ju.

NordVPN

NordVPN është një nga emrat më të besueshëm në industrinë VPN dhe ka qenë rreth e rrotull që nga viti 2012. Me kalimin e viteve, ai është rritur një ndjekje masive e më shumë se 12 milion përdoruesve aktivë në të gjithë botën. Ata gjithashtu kanë një nga rrjetet më të mëdha VPN sot me më shumë se 5000 servera dhe mbi 60 vende të serverave.

Për sa i përket përdorshmërisë, aplikacioni iOS NordVPN përmban një ndërfaqe të bazuar në hartë që shënon vendndodhjen e serverëve më të afërt VPN në zonën tuaj. Thjesht mund të trokitni lehtë në një nga serverat për një mundësi për t’u lidhur me serverin e përmendur. Përdoruesit gjithashtu kanë mundësinë të zmadhojnë dhe të zgjedhin një vend të veçantë për të hyrë në rajone të ndryshme të serverëve. Thënë kështu, një hartë UI (Ndërfaqja e Përdoruesit) nuk është saktësisht mënyra më e mirë për t’u arritur përdoruesve të rinj që ndoshta kurrë nuk kanë përdorur një VPN në jetën e tyre. Megjithatë, NordVPN e bën atë duke vendosur një buton të madh “Quick Connect” që mund të përdorni për të krijuar menjëherë një lidhje të sigurt VPN që ofron performancën më të mirë bazuar në vendndodhjen tuaj.

rekuizitë

 • Serverë të shpejtë dhe bandë të pakufizuar me shumë mundësi të vendndodhjes. E përkryer për të transmetuar video dhe për të hyrë në përmbajtje gjeo-bllokuar.
 • Protokollet e sigurisë VPN të udhëhequra nga industria (encryption AES 256-bit) me një ndërprerës të vrasjes në internet dhe mbrojtje të DNS.
 • Mbështet TOR (Routeri i qepës) mbi VPN për siguri të shtuar.
 • Mbështet përruajtjen dhe shkëmbimin e skedarëve P2P.
 • Mbështet lidhjen VPN të njëkohshme për deri në 5 pajisje iOS
 • Asnjë regjistër i të dhënave të klientit.

Cons

 • Mimet fillojnë me 11,95 dollarë në muaj që është dukshëm më e shtrenjtë se shumica e shërbimeve të tjera premium VPN në treg. Thënë kështu, NordVPN ofron kursime masive për abonimet afatgjata (sa më e ulët se 3.49 dollarë në muaj për një plan 3-vjeçar). Të gjitha planet vijnë me një garanci 30-ditore për kthimin e parave.
 • Mbështetja e klientit është e kufizuar në email dhe chat live. Asnjë mbështetje telefonike.
 • UI i papërshtatshëm i bazuar në harta që nuk është i mirë për fillestarët

Assguard

Assguard është një i porsaardhur VPN, megjithatë, ky aplikacion i fuqishëm dallohet pasi përqendrohet jo vetëm në funksionalitetin VPN vetvetiu, por më tepër në nevojat aktuale të përdoruesve. Një titull vetë-shpjegues ofron një ndërfaqe gjithëpërfshirëse me një përvojë të personalizuar, që merret me dy çështjet kryesore midis përdoruesve në vitin 2020: intimitetin dhe qasjen në përmbajtje më të gjerë. Shumica e shkurtoreve janë në dispozicion në një modalitet falas, megjithatë ato mund të ndryshojnë nga rajoni në rajon. Disa nga karakteristikat më të njohura përfshijnë: Shkurtesa e SHBA Netflix ju lejon të merrni tituj të fundit në Netflix Amerikan. Modaliteti anonim një zgjidhje perfekte për fshehjen e çdo aktiviteti në internet. Dhe mos harroni modelin mahnitës!

rekuizitë

 • Asnjë regjistrim i të dhënave.
 • Kriptimi më i mirë i sigurisë në industri (AES 256-bit)
 • Serverë me shpejtësi të lartë.
 • Politikë e rreptë e mos-prerjeve.
 • Një numër i pakufizuar pajisjesh.
 • Mbështetje 24/7 e klientit.

Cons

 • Aplikacioni është në dispozicion vetëm për përdoruesit e iOS, versioni i desktopit është në punë.
 • Aktualisht është në dispozicion vetëm në 18 vende.

TunnelBear

Një shërbim VPN me bazë kanadeze me një rrjet në rritje prej 1800 serverësh në të gjithë 22 lokacionet e serverëve në të gjithë botën, TunnelBear ka qenë në biznes që nga viti 2011 dhe ka bërë një emër për veten e tyre duke ofruar shërbim të shpejtë dhe të përballueshëm VPN për masat. Ata ofrojnë një version provë të VPN të tyre, megjithëse është i kufizuar në vetëm 500Mb të dhëna në muaj. TunnelBear bëri valë në 2017 duke publikuar auditimin e parë vjetor të pavarur të sigurisë për një shërbim të VPN të konsumatorit.

Aplikacioni iOS TunnelBear gjithashtu përmban një UI të bazuar në hartë që nxjerr në pah vendet e ndryshme të serverëve VPN të disponueshëm, të ngjashme me atë të NordVPN. Sidoqoftë, dallimi i mrekullueshëm është se estetika është shumë më e këndshme dhe ka tendencë të rezonojë më mirë me përdoruesit jo-teknikë. Në përputhje me markën e tyre, ata madje përfshinin retë me gëzof dhe tinguj të mbajnë, të cilat mund t’i çaktivizoni nëse dëshironi. Ekziston gjithashtu një ndërprerës i shpejtë i lidhjes në pjesën e sipërme të mesme të UI për përdoruesit e rastit që nuk duan të merren me vendet e serverëve dhe thjesht duan performancën më të mirë të serverit të mundshëm.

rekuizitë

 • Asnjë regjistrim i të dhënave. TunnelBear nuk mbledh ose regjistron ndonjë informacion mbi aktivitetet e përdoruesve.
 • Kriptimi i fortë i sigurisë (AES 256-bit) dhe një ndërprerës vrasës në internet.
 • Gjerësia e bandës së pakufizuar për përdoruesit premium.
 • Shpejtësi të shpejtë të shkarkimit.
 • Mbrojtje e njëkohshme VPN për deri në 5 pajisje iOS.
 • Softuer reklamues dhe reklamues anti-ndjekës.
 • Icingmimi i përballueshëm (fillon me 4,99 $ në muaj).
 • E bukur në kërkim, argëtim dhe miqësore për përdoruesit; tërheqës për përdoruesit jo-teknikë.

Cons

 • Nuk mbështet torrentimin e sigurt dhe P2P.
 • Serverët VPN nuk janë në gjendje të përdorin përmbajtjen e bllokuar gjeo-në në Netflix dhe shërbime të tjera të transmetimit të videove si Hulu dhe Amazon Prime.
 • Vende të kufizuara të serverëve dhe asnjë mundësi për të zgjedhur një protokoll të ndryshëm VPN.

Cyberghost

CyberGhost është një kompani VPN me bazë Rumune dhe një nga emrat më të vjetër në industri. Ata kanë qenë që prej vitit 2004 dhe vazhdojnë të veprojnë përtej arritjes së ligjeve për ruajtjen e të dhënave të BE-së dhe aleancës “Five Eyes” – një marrëveshje për shkëmbimin e inteligjencës midis një numri vendesh që flasin anglisht, përfshirë SH.B.A., MB, Zelandën e Re, Kanada , dhe Australia.

Pas instalimit dhe hapjes së aplikacionit CyberGhost iOS, përdoruesit do të zbulojnë se UI duket mjaft themelore dhe e thjeshtë për t’u përdorur. Në thelb është një ndërrues i madh rrëshqitës që mund të aktivizoni për të filluar një lidhje të shpejtë me serverin më të shpejtë VPN të disponueshëm nga vendndodhja juaj. Siç mund ta imagjinoni, kjo apelon mirë për përdoruesit që kurrë më parë nuk kanë përdorur një VPN në pajisjen e tyre iOS. Sigurisht, përdoruesit e përparuar gjithashtu kanë mundësinë të zgjedhin një server nga një vend i caktuar i cili është i dobishëm për të hyrë në përmbajtje të bllokuar gjeo-rajonal nga një rajon i caktuar. Përdoruesit gjithashtu kanë mundësinë që të shtojnë serverat në një listë të Preferuar dhe të vendosin aplikacionin që automatikisht të mbrojë dhe zbatojë cilësimet në një rrjet të specifikuar, qoftë në shtëpi, në zyrë, ose ndërsa jeni në një rrjet publik WiFi. Kjo e bën atë ideal për përdoruesit që duan një shërbim “zjarr dhe harrojnë” VPN për të mbajtur pajisjen e tyre të iOS të mbrojtur.

rekuizitë

 • Asnjë politikë e prerjeve të të dhënave dhe pa juridiksione ndërkombëtare të inteligjencës.
 • Protokollet e encryption të fortë të AES 256-bit.
 • Bandwidth i pakufizuar.
 • Mbrojtje e njëkohshme për deri në 7 pajisje.
 • Kill ndërprerësin dhe mbrojtjen e rrjedhjes DNS.
 • Garanci më e gjatë për kthim parash (45 ditë).
 • Ekziston një version falas VPN (me reklama).

Cons

 • Shpejtësi më të ngadaltë se shumica e VPN premiumave të tjerë (nuk rekomandohet për Netflix dhe shërbime të tjera të transmetimit të videove).

Surfshark

Një emër mjaft i ri në biznesin VPN (themeluar në vitin 2018), por ai që është ngritur shpejt në rendësi. Surfshark bazohet në Ishujt e Virgjër Britanikë që e vendos atë përtej mundësive të ndërhyrjes së qeverisë. Sot, kjo e fundit është rritur në një rrjet të mirë me 1040 serverë nga e gjithë bota dhe një nga disa VPN që ofron një server VPN kinez. Dhënë, ata kanë një bazë më të vogël të përdoruesit sesa VPN-të e tjera premium, por që do të ndryshojnë në vitet e ardhshme.

Sa i përket përdorshmërisë, Surfshark ndoqi drejtimin e CyberGhost duke zbatuar një aplikacion të thjeshtë iOS që përmban dukshëm logon e Surfshark dhe një buton lidhës / shkëputje. Ekziston gjithashtu një buton “Ndrysho vendndodhjen” që përdoruesit mund të përdorin për të zgjedhur një server nga një rajon specifik. Një buton ingranazhi në krye siguron mundësi shtesë për përdoruesit e avancuar të tilla si një ndërprerës vrasës, zgjedhja e protokollit dhe opsioni më i fundit “pako të vogla” për të ndihmuar në optimizimin e performancës VPN gjatë një rrjeti celular.

rekuizitë

 • Përdoruesit mund të presin performancë më të mirë pasi aktualisht ka më pak përdorues (deri në 80 Mbps).
 • Mbështet mbrojtje të njëkohshme për pajisjet e pakufizuara (rekomandohet për përdoruesit me shumë pajisje iOS).
 • Gjerësia e bandës së pakufizuar dhe lidhja P2P.
 • Protokollet e klasifikimit të shkallës ushtarake me një ndërprerës vrasës.
 • Mbrojtja e rrjedhjeve të të dhënave (DNS, WebRTC dhe IPv6).
 • Asnjë politikë e regjistrimit të të dhënave.

Cons

 • Pak ose aspak mbështetje e klientit; ka shumë raporte të postave elektronike që nuk marrin përgjigje nga stafi mbështetës.
 • Pak ose aspak informacion mbi kompaninë mëmë që mund të jetë shqetësuese për përdoruesit që duan të dinë se kujt u besojnë informacionet e tyre.

IPVanish

IPVanish është një kompani amerikane VPN dhe konsiderohet gjerësisht si një nga shërbimet më të mira VPN në treg sot. Ndërsa ata kanë më pak serverë (rreth 1300+), ata kanë më shumë vendndodhje të serverëve (75+) sesa shumica e kompanive të tjera VPN. Kjo i bën ata një zgjedhje popullore për të hyrë në përmbajtje gjeo-bllokuar në internet. Në një moment, ata madje kishin serverë VPN në Rusi, por përfundimisht u mbyllën nga qeveria. IPVanish është i dukshëm pasi i përshtatet përdoruesve më të përparuar që kanë nevojë për veçori shtesë siç janë IP të përbashkëta, IP Ciklimi dhe ndërrimi automatik i serverëve. Sigurisht, përdoruesit e rastësishëm mund të mos kenë nevojë domosdoshmërisht ose të kujdesen shumë për këto tipare.

Sa për aplikacionin e tyre iOS, IPVanish implementon të njëjtën qasje të thjeshtë “Quick Connect” si ajo e shumicës së VPN-ve të tjera të përmendura më lart me një kthesë të shtuar – një grafik i veprimtarisë në internet që azhurnohet në kohë reale. Në mënyrë të ngjashme, përdoruesit gjithashtu kanë mundësinë që të zgjedhin serverët VPN nga një rajon specifik përmes një liste që tregon gjithashtu orët aktuale të pingut dhe ngarkesën e serverit. Kjo e bën më të lehtë për përdoruesit e përparuar të zgjedhin një server me porosi që ofron performancën më të mirë bazuar në vendndodhjen dhe aktivitetin e rrjetit.

rekuizitë

 • Shpejtësi të denjë (të mjaftueshme për përrua dhe transmetim video).
 • Bandwidth i pakufizuar.
 • Kriptimi standard i sigurisë AES me 256-bit.
 • Mbështet lidhjet për torrent dhe P2P.
 • Mbrojtje e njëkohshme për deri në 10 pajisje.
 • IP më të përbashkëta se kompanitë e tjera VPN (mbi 40,000).
 • Mbështetje telefonike (shumica e VPN-ve të tjera premium ofrojnë vetëm mbështetje chat ose email) që e bën atë ideal për përdoruesit që duan të jenë në gjendje të flasin me stafin mbështetës të gjallë në rast të problemeve teknike.

Cons

 • Garanci më e shkurtër 7-ditore e kthimit të parave; shumica e kompanive të tjera VPN ofrojnë të paktën një garanci 30-ditore për kthimin e parave për përdoruesit e rinj që të provojnë shërbimin e tyre.
 • Asnjë funksion bllokues reklamash.
 • Historia e prerjeve të polemikave.
 • Pak më e shtrenjtë se shumica e VPN-ve të tjera (fillon me 10 dollarë në muaj).

përmbledhje

Kështu që ju e keni atë – një përmbledhje e disa prej VPN më të mirë për pajisjet iOS dhe pse dëshironi të konsideroni marrjen e një. Siç mund ta keni kuptuar tashmë, shërbimet VPN të përmendura më lart kanë ngjashmëritë e tyre (bandë të pakufizuar, asnjë regjistrim të dhënash, kriptim AES 256-bit, mbështetje për pajisje të shumta dhe të ngjashme) por ato gjithashtu kanë dallimet e tyre në lidhje me çmimet dhe veçoritë shtesë (disa nuk mbështesin Netflix dhe përrua).

Në çdo rast, rekomandimet e përmendura më lart duhet të ndihmojnë në procesin e përzgjedhjes më të lehtë. Të gjithë ata kanë fituar me të drejtë vendin e tyre si një nga kompanitë më të mira VPN të sotme. Zgjedhja më e mirë për pajisjen tuaj iOS përfundimisht zvogëlohet për të përmbushur me kujdes nevojat dhe preferencat tuaja me ofruesin më të përshtatshëm të shërbimit VPN.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map