PS4 için en hızlı DNS sunucularını seçme (ve hızı% 50’ye kadar yükseltme)

PS4 veya Xbox One’ınız için yanlış DNS sunucusunu kullanmak ping sürenizi azaltabilir veya daha da kötüsü – aslında bağlantı hızınızı düşürebilir.


Aslında, çoğu oyuncu sadece ISS’nizin (internet sağlayıcısı) atadığı varsayılan DNS sunucularını kullanıyor ve bunlar neredeyse hiçbir zaman en hızlı DNS sunucuları.

Ancak iyi haber şu ki, rekabetiniz gerekenden daha yavaş, yani bu kılavuzdaki ipuçlarını takip ederek, hızlı ve kalıcı bir şekilde gerçek bir hız avantajı elde edin düşmanlarında.

Bu makaledeki bölümler:

 1. DNS nedir ve neden PS4 / Xbox hızını etkiler (olmaması gerektiğini düşündüğünüzde bile)
 2. En iyi üçüncü taraf DNS sunucuları
 3. En hızlı DNS sunucusu nasıl bulunur senin için
 4. DNS sunucularınızı değiştirme
  • PS4
  • Xbox

Her oyun sistemi için ayrı bir rehber yazmak yerine, hepsini tek bir nihai kaynakta birleştirdik. Tercih ettiğiniz oyun platformuyla ilgili talimatlara atlamaktan çekinmeyin:

 • PS4 için DNS
 • Xbox için DNS

DNS nedir ve neden hızı etkiler?

DNS nedir

DNS, ‘Etki Alanı Adı Sistemi’nin kısaltmasıdır ve temel olarak internet için bir telefon defteridir. DNS sunucuları PS4 / Xbox’ınıza oyun sunucularının (veya web sitelerinin) dünya çapında web’de fiziksel olarak nerede bulunduğunu söyler. Bir oyun sunucusuna, oyun arkadaşına veya bir web sitesine her bağlandığınızda DNS kullanırsınız..

DNS’in hızla ne ilgisi var??

PS4 / Xbox cihazınız bir DNS araması gerçekleştirdiğinde, sunucunun ne kadar uzakta ve ne kadar yüklü olduğuna bağlı olarak belirli bir zaman alacaktır. Ancak DNS sorguları aslında gerçekleşmez o sıklıkla.

Yanlış DNS sunucusu aslında hızınızı ve ping zamanınızı düşürebilir?

Evet, bu, ayarlarını test etme ve ayarlamaya çabalayan oyuncular tarafından defalarca onaylanmış bir gerçek. Ancak bunun neden işe yaradığı hemen belli değil. Neler olup bittiğini açıklamanın en iyi yolu:

En İyi Ücretsiz DNS Sunucuları

Bunlar, oyun oynarken sansürden kaçınmak ve hızları artırmak için kullanabileceğiniz en hızlı, ücretsiz DNS sunuculardır..

Konumunuz için en hızlı DNS’yi nasıl test edeceğinizi ve seçeceğinizi göstereceğimiz bir sonraki bölüme göz attığınızdan emin olun (en uygun sunucu herkes için farklıdır).

Ayrıca, iyi sonuçlarla en hızlı çözümü (test yok) arıyorsanız, ikisinden birini seçin Cloudflare veya GoogleDNS. Sürekli olarak en hızlılar arasında.

DNS SağlayıcısıBirincil DNSİkincil DNS
Cloudflare1.1.1.11.0.0.1
Comodo SecureDNS8.26.56.268.20.247.20
DNSAdvantage156.154.70.1156.154.71.1
Dyn216.146.35.35216.146.36.36
FreeDNS37.235.1.17437.235.1.177
Google8.8.8.88.8.4.4
3. seviye209.244.0.3209.244.0.4
OpenDNS208.67.220.220208.67.222.222
OpenNIC23.94.60.240128.52.130.209
Sansürsüz DNS91.239.100.10089.233.43.71
Verisign64.6.64.664.6.65.6
Yandex77.88.8.877.88.8.1

DNS hızı nasıl test edilir?

Sizin için en hızlı olanı bulmak için kullanılabilir DNS sunucularını test etmenin iki yolu vardır.

 1. Namebench kullanarak otomatik test: Hız ve yanıt süresini ölçmek için birden fazla DNS sunucusunu otomatik olarak (ve tekrar tekrar) test etmek için 2010’dan itibaren Google tarafından oluşturulan bu ücretsiz yazılımı kullanın.
 2. Manuel Test: DNS sunucularını PS4 veya Xbox cihazınızda birer birer değiştirin ve bunları tek tek hızlandırın.

Hız konusunda çok ciddiyseniz, bu iki yöntemi birleştirmek isteyebilirsiniz. Önce en hızlı 3 seçeneği elde etmek için Namebench’i çalıştırın, ardından hangilerinin gerçek dünya koşullarında en iyi performansı gösterdiğini görmek için her birini manuel olarak oyun sisteminizde test edin.

Namebench’i kurmak ve kullanmak için aşağıdaki talimatları izleyin. Manuel test için, bir sonraki bölümdeki tercih ettiğiniz oyun sistemindeki DNS ayarlarını nasıl değiştireceğinizi öğretecek kılavuzu kullanın..

Namebench kullanarak en hızlı DNS nasıl bulunur

Namebench, Google’dan (herkese açık olarak) ücretsiz olarak yayınlanan küçük bir yan projeydi. Kod 2010’dan beri güncellenmedi, bu nedenle birkaç tuhaflık var, ancak yine de bizim amaçlarımız için mükemmel çalışıyor.

1. Namebench’i indirin ve yükleyin

Namebench’in son Mac ve Windows sürümleri için indirme bağlantıları veya istediğiniz sürümü yüklemek için resmi indirme sayfasını ziyaret edebilirsiniz..

Namebench’i yüklemek için yükleyiciyi ayıklayın ve çalıştırın (Windows) veya .dmg’yi uygulamalar klasörünüze (Mac) sürükleyin.

2. Testin yapılması

Olası DNS sunucuları listenizi test etmek için IP adreslerini kopyalayıp Namebench’in “Ad sunucuları” alanına yapıştırın (veya yazın). IP adresleri virgül ve boşlukla ayrılmalıdır.

İsteğe bağlı olarak kutuları işaretlemek için:

 1. GoogleDNS ve OpenDNS gibi en popüler (2010 yılında) global DNS sağlayıcılarını otomatik olarak test edin
 2. Bölgesel (global olmayan) DNS sunucularını test edin (daha uzun sürer).

Sorgu Veri Kaynağı: Test ettiğiniz web sitelerini / metrikleri seçin. En iyi 2.000 Alexa testini beğendik.

Sorgu Sayısı: Her sunucunun kaç kez test edileceği (doğruluğu artırmak için). 50, başlamak için iyi bir yerdir. Sayı ne kadar yüksek olursa test o kadar uzun sürer.

4. Namebench Sonuçlarını Anlama

Test tamamlandıktan sonra (ayarlara bağlı olarak bir saatten fazla sürebilir) sonuçlar yeni bir tarayıcı penceresinde yüklenir.

Nedense, varsayılan tarayıcı olmasa da, Microsoft Explorer’da yüklenen sonuçlarımızda. Eski yazılımların tuhaflıkları sanırım.

Sonuçlar hakkında bazı hızlı noktalar:

 • Bizim için önemli olan ‘Avg (ms)’ kolon
 • “Ele geçirilmiş” DNS hakkındaki tüm yorumları görmezden geliyorsunuz sağ sütunda. Çünkü bu web sitelerinin IP adresleri 2010’dan beri değişti (Namebench en son güncellendiğinde).
 • UltraDNS ücretsiz değil. Testimizde, UltraDNS (Namebench’in varsayılanlarından biri) en hızlı yanıt süresine sahipti, ancak gerçek bir seçenek değil. Ücretsiz bir hizmet değildir, ancak büyük işletmeler tarafından kullanılan ücretli bir profesyonel DNS sunucusudur..
 • En hızlı yanıt süresine sahip sunucu, en yüksek oyun hızlarına neden olan sunucu olmayabilir..
Namebench DNS hız sonuçları (yanıt süresine göre sıralanmıştır).

Sonuçlarımıza baktığımızda: testimizde mevcut Windows DNS sunucusu 8.8.8.8 (birincil) ve 8.8.4.4 (ikincil) olarak ayarlandı.

En hızlı yanıt süresine sahip sunucu UltraDNS idi. Ne yazık ki, bu hizmet ücretsiz değil, bu yüzden bizim için uygun bir seçim değil.

Ücretsiz sunucular arasında en iyi sonuçlar:

 • 1.1.1.1 (Bulut Parlaması)
 • 208.67.220.220 (OpenDNS)
 • 8.8.4.4. (GoogleDNS ikincil sunucusu)

192.168.2.1 sonucu aslında yönlendiricimize aittir, yönlendiricide yapılandırılan DNS’nin pencerelerde yapılandırılmış mevcut DNS (Google) ‘ımızdan daha iyi performans gösterdiğini ima eder. Ancak Cloudflare en hızlısıydı.

şimdi ne yapmalı? En iyi 3-4 sonuçlarınızı alın ve hangisinin en yüksek hızları verdiğini görmek için manuel olarak test edin (bir sonraki bölümde ele alınmıştır). Ardından DNS sunucularınızı bu hizmet için Birincil ve İkincil IP adresleri olarak yapılandırın.

DNS Ayarlarınızı değiştirme (her cihaz için)

Bu bölüm PS4, Xbox veya doğrudan yönlendiricinizdeki DNS ayarlarını nasıl değiştireceğinizi gösterecektir. Her cihazın aşağıda kendi bölümü vardır.

PS4Xbox 360 / Xbox One

PS4’teki DNS ayarlarınızı değiştirmek için aşağıdakileri yapın:

 1. Ayarlar> Ağ> İnternet bağlantısını kur’a gidin
 2. Bağlantı türünüzü seçin (Wifi / LAN, LAN çok daha hızlı).
 3. Seç görenek kurmak
 4. Seç Otomatik IP adresi ayarları
 5. Belirtmeyin DHCP Ana Bilgisayar Adı
 6. DNS Ayarları, Manuel
 7. Test etmek için Birincil ve İkincil DNS’nizi girin
 8. Otomatik MTU Ayarları
 9. Proxy sunucu Kullanmayın
 10. Sonra seçin İnternet Bağlantısını Test Et kurulum tamamlandığında

Xbox One ayarları çok yakında…

Nihai İpuçları

Yalan söylemeyeceğim, bu makale bir sürü çalışma (ve araştırma) idi. Umarım, bazılarınızın gördüğü gerçek bir fark yaratır ve ping süresinde anlamlı bir azalma olur..

Eğer başarılı olduysanız (ya da haksız bir hatayla karşılaşırsanız) aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Ve akılda tutulması gereken son bir şey; DNS ayarları, oyun hızı yığınınızın yalnızca bir bileşeni olmalıdır (ve en önemlisi bile değildir).

Açıkçası genel bağlantı hızı sınırınız çoğu önemlidir, ancak ayrılan hızınızın mutlak maksimum yüzdesini elde etmek için mümkün olduğunca oyununuz için bir ethernet bağlantısı (wifi değil) kullanmaya çalışmalısınız. Wifi’dan kaynaklanan hız kaybı, parazit ve gecikme önemlidir ve tüm profesyonellerin kablosuz gitmediğini garanti edebilirim.

Okuduğunuz için teşekkürler!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map