Tor VS VPN: Čo bude pre vás najlepšie fungovať Káva VPN


Ak ste hľadali spôsoby, ako zabezpečiť svoju bezpečnosť a ochranu osobných údajov online, pravdepodobne ste už počuli o službách Tor a VPN (Virtual Private Networks). Oboje možno opísať ako výkonné online nástroje, ktoré umožňujú používateľom chrániť svoje informácie online. Aj keď v tomto ohľade slúžia na ten istý účel a zdieľajú veľa podobností, líšia sa tiež mnohými spôsobmi a sú vhodné pre konkrétne aplikácie. Ak to teraz čítate, pravdepodobne by ste chceli vedieť, ktorý z nich je lepší – Tor vs VPN?

VPN vs Tor: Aký je rozdiel

VPN a Tor sú skutočne vynikajúcimi riešeniami pre anonymitu a zabezpečujú súkromie online. Ľudia ich používajú z rovnakého dôvodu, hoci pracujú drasticky odlišnými spôsobmi. Sieť Tor sa napríklad spolieha na sériu uzlov, ktoré dobrovoľne prevádzkujú iní používatelia, aby uľahčili prenos informácií cez internet. Na druhej strane VPN fungujú prostredníctvom smerovania a šifrovania údajov na vzdialený server.

Spoločnosti VPN majú kontrolu nad svojimi sieťami, čo znamená, že používatelia ich budú musieť dôverovať svojim informáciám. Na druhej strane siete Tor nie sú ovládané nikým a ponúkajú používateľom takmer úplnú anonymitu.

Ak chcete lepšie porozumieť rozdielu medzi serverom Tor a VPN, bolo by lepšie dostať sa do podrobností o tom, ako každý z nich funguje, ako aj o ich relatívnych silných a slabých stránkach ako online nástroj na ochranu osobných údajov a zabezpečenie..

Čo je Tor?

Tor je skratka pre „The Onion Router“, čo je pôvodné meno neziskového projektu, ktorý predpokladal použitie viacerých vrstiev serverov (uzlov) na uľahčenie anonymného prenosu informácií cez internet. To znamená, že všetky dáta, ktoré odošlete pomocou Tor, sa smerujú na viac serverov skôr, ako dosiahnu zamýšľaný cieľ.

Teraz by ste mohli premýšľať, nie je to to, čo VPN robí? No, nie presne a zatiaľ čo VPN ponúkajú mieru súkromia, Tor je iný v tom, že má potenciál poskytnúť takmer úplnú anonymitu na internete. Ako je to tak?

Zvážte, že zatiaľ čo siete VPN môžu zabrániť tretím stranám v zachytávaní vašich informácií a monitorovaní vašich aktivít online, táto ochrana nie je všadeprítomná. To znamená, že váš poskytovateľ služieb VPN vidí vaše údaje a zaznamenáva ich, čo môže byť pre mnohých používateľov problémom.

Najlepšie je používať Tor ako nástroj na ochranu osobných údajov v tom, že nemusíte nikomu odovzdávať svoje informácie. Dôvodom je skutočnosť, že posledný menovaný je navrhnutý tak, že používatelia sú takmer úplne anonymní. Aj keď sieť Tor nezaručuje úplnú anonymitu, je bezpečné povedať, že je ťažké (ak nie nemožné) pre každého, aby si svoje informácie vybral prostredníctvom siete Tor..

Ako Tor funguje?

ako tor funguje

Používatelia (Alice) majú prístup do siete Tor pomocou svojho bezplatného prehliadača (klient Tor). Vždy, keď je zadaná požiadavka na údaje, prehliadač Tor vytvorí spojenie so serverom Tor (uzol), ktorý potom odovzdá požiadavku na údaje inému uzlu atď..

Ako vidíte na obrázku vyššie, požiadavka na údaje prechádza až 3 uzlami pred dosiahnutím cieľového cieľa (Bob). Odpoveď sa potom pošle späť užívateľovi rovnakým spôsobom. Použitie viacerých uzlov prenosu je to, čo chráni identitu používateľov Tor.

Každý uzol je vybraný náhodne a obsahuje iba informácie o IP adrese predchádzajúceho uzla a nasledujúceho v poradí. Preto žiadny z uzlov, ktoré tvoria sieť Tor, nevie, odkiaľ pôvodne prišla požiadavka na údaje, ani nie sú schopní priradiť uvedenú požiadavku k cieľovému cieľu. Dáta poslané cez sieť Tor sú tiež šifrované, keď prechádzajú rôznymi uzlami. Týmto spôsobom nie je možné analyzovať alebo zachytávať prenos vnútri siete Tor.

Sieť Tor samozrejme nie je spoľahlivá a má svoje slabiny, najmä s výstupným uzlom, ktorý je posledný, ktorý uľahčuje prenos informácií pred príchodom na cieľové miesto. Dáta prechádzajúce koncovým uzlom nie sú šifrované, takže používatelia Tor by mali navštevovať iba webové stránky s bezpečným pripojením (https). V opačnom prípade môžu byť informácie viditeľné pre stranu prevádzkujúcu výstupný uzol.

Aké sú výhody a nevýhody používania Tor?

Teraz, keď máte dobrú predstavu o tom, ako funguje sieť Tor, potom môžeme vyzdvihnúť niekoľko konkrétnych výhod a nevýhod pri ich používaní..

Výhody použitia Tor:

 • Použitie je bezplatné. Projekt Tor je nezisková organizácia, ktorá sa venuje ochrane súkromia na internete.
 • Sieť Tor nemôže byť odstavená vládou a inými tretími stranami, pretože ju tvoria a prevádzkujú tisíce dobrovoľníkov.
 • Skryje adresy IP používateľov a zakrýva ich totožnosť smerovaním údajov cez niekoľko náhodných serverov.
 • Poráža cenzúru a umožňuje prístup k geoblokovanému obsahu.

Nevýhody použitia Tor:

 • Sieť Tor môže byť extrémne pomalá a iba tak dobrá ako najrýchlejší uzol na relé. To je nevyhnutné vzhľadom na to, že údaje musia prechádzať viacerými servermi s rôznymi šírkami pásma. Preto je Tor vo všeobecnosti nevhodný pre akékoľvek vysokorýchlostné aplikácie, ako je zdieľanie súborov P2P a streamovanie videa.
 • Výstupné uzly v sieti Tor sa môžu použiť na špehovanie, pretože dáta, ktoré prechádzajú cez sieť Tor, nie sú šifrované.
 • Sieť Tor je prístupná iba cez špecifický prehliadač alebo iné aplikácie, ktoré majú integrovaného klienta Tor. Všetky informácie odoslané mimo týchto platforiem nie sú chránené.
 • Dobrovoľníci prevádzkujúci uzly v sieti Tor nezodpovedajú. Žiadny pomocný personál v prípade technických problémov.
 • Nie je kompatibilný s iOS (iPhone, iPod Touch alebo iPhone).
 • Sieť Tor sa dá použiť na prístup k „tmavému webu“, ktorý môže používateľov dostať do problémov.

Čo je to VPN?

VPN je sieťová technológia navrhnutá na ochranu súkromia používateľov online presmerovaním prenosu na externý server, ktorý zakrýva IP adresu a šifruje dátovú komunikáciu. Na rozdiel od Tor, používatelia v podstate „prenajímajú“ prostriedky na serveri VPN a nechajú ich posielať informácie do cieľového miesta v ich mene. Výsledkom je, že počítač alebo mobilné zariadenie používateľov VPN nikdy nie je v priamom kontakte s cieľovým serverom.

Ako funguje VPN?

VPN sú tvorené sieťou serverov z rôznych miest po celom svete. Ako vidíte na obrázku vyššie, použitie siete VPN vyžaduje prenos internetového pripojenia na server VPN pred dosiahnutím zamýšľaného cieľa (web alebo aplikácie). Rovnakým spôsobom sa odpovede servera smerujú na ten istý server VPN a potom sa preposielajú späť do počítača alebo mobilného zariadenia používateľa..

Týmto spôsobom siete VPN uľahčujú odosielanie a prijímanie informácií bez toho, aby museli spochybňovať polohu svojich používateľov a ďalšie informácie umožňujúce identifikáciu osôb. Väčšina renomovaných spoločností VPN tiež používa bezpečné šifrovanie, ktoré blokuje bezohľadné tretie strany v krádeži citlivých informácií, najmä prostredníctvom verejných sietí WiFi..

Výhody používania VPN:

 • VPN sú rýchlejšie v porovnaní s Tor, pretože prenos je smerovaný iba na jeden externý server, na rozdiel od niekoľkých uzlov s rôznymi šírkami pásma.
 • Zatiaľ čo najlepšie VPN na trhu sú platené služby, prémie pomáhajú udržiavať údržbu siete a zaisťujú najvyšší možný výkon.
 • Ochrana VPN zahŕňa všetky pripojenia na zariadení používateľa, nielen na prehliadači. Patria sem aplikácie, hry a ďalšie aplikácie, ktoré zahŕňajú odosielanie informácií cez internet.
 • Medzi najuznávanejšie služby VPN patrí prepínač zabíjania na internete, ktorý v prípade úniku údajov automaticky odpojí používateľov od internetu.

Nevýhody použitia VPN:

 • Niektoré siete VPN (väčšinou bezplatné) zobrazujú reklamy a zhromažďujú informácie o používateľoch, ktoré predávajú zainteresovaným tretím stranám.
 • Niektoré služby VPN zaznamenávajú aktivity používateľov, čo môže byť problémom pre používateľov, ktorých sa týka ich súkromie. Vlády môžu vyvíjať tlak na spoločnosti VPN a nútiť ich, aby odovzdali všetky informácie, ktoré majú o svojich užívateľoch. Používateľom sa odporúča, aby sa rozhodli byť v bezpečí pre spoločnosti VPN s politikou „Bez protokolovania“.
 • Používatelia VPN nie sú na internete úplne anonymní. Prevádzka prechádza cez server VPN a spoločnosti VPN môžu vidieť informácie svojich používateľov.
 • VPN sú v niektorých krajinách nezákonné s prísnymi zákonmi o cenzúre internetu (Severná Kórea, Čína, Spojené arabské emiráty a podobne).

V prípade, že sa rozhodnete ísť s VPN, tu je zoznam TOP 5 VPN:

 1. TorGuard
 2. NordVPN
 3. IPVanish
 4. Surfshark
 5. Súkromný prístup na internet

zhrnutie

Tor a VPN sú vynikajúce riešenia na ochranu citlivých informácií a udržiavanie súkromia online. Odpoveď na otázku „VPN vs Tor, čo je lepšie?“ nakoniec záleží na tom, čo je pre vašu situáciu najvhodnejšie.

Sieť Tor vyniká pri prenose vysoko citlivých informácií, keď sú používatelia ochotní ohroziť rýchlosť kvôli vyššej bezpečnosti údajov. Na druhej strane je VPN pre väčšinu ľudí praktickejším riešením, pretože ponúka úplnú ochranu údajov a predstavuje dobrú rovnováhu medzi rýchlosťou a bezpečnosťou..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map