HUAWEI BAN [VYSVETLENÉ!] | Káva VPN


Žiadne nedávne správy v technickom priemysle nie sú také kontroverzné ako správy USA o zákaze spoločnosti Huawei v USA – druhého najväčšieho výrobcu smartfónov na svete a poprednej telekomunikačnej spoločnosti pre technológiu 5G..

Čo to však znamená pre priemerného spotrebiteľa? Ak vlastníte zariadenie Huawei, malo by vás to zaujímať? Toto sú dobré otázky, ktoré sa oplatí preskúmať, ak ste si zakúpili zariadenie Huawei alebo ak to plánujete v budúcnosti

Čo je americký zákaz Huawei?

Zákaz spoločnosti Huawei v USA sa vzťahuje na nedávny výkonný poriadok USA vedený správou Trumpa, ktorý pridal spoločnosť Huawei na zoznam spoločností na čiernej listine. Spoločnosť Huawei účinne bráni v predaji akýchkoľvek svojich výrobkov americkým spotrebiteľom alebo obchodovaní s americkými spoločnosťami.

Ako si možno viete predstaviť, zákaz dostať sa na americký trh je pre Huawei pripravený zničujúci úder. Napriek tomu, že spoločnosť Huawei dosiahla status najrýchlejšie rastúceho výrobcu smartfónov v roku 2018 a predala viac ako 200 miliónov smartfónov, ťažko sa spolieha na USA pri získavaní kritických technológií a komponentov, ako sú rádiá, gorilalové sklo a flash pamäť..

Kedy sa začal zákaz USA v Huawei?

Rozhodnutie zakázať Huawei z amerického trhu sa nestalo cez noc a varilo sa už nejaký čas. Jedna správa spoločnosti Bloomberg (súkromná mediálna softvérová spoločnosť) uvádza, že spoločnosť Huawei vybudovala najmenej trojmesačnú zásobu pred zákazom v USA, čo naznačuje, že situácia nepriniesla pre spoločnosť Huawei úplné prekvapenie..

Nasleduje krátka časová os udalostí, ktoré vedú k zákazu Huawei v USA, od roku 2018 a čo sa od tej doby stalo (do času písania):

2018

 • 13. februára – Riaditeľ FBI, Chris Wray, varuje ľudí pred nákupom telefónov Huawei a ZTE po prijatí správ o možných bezpečnostných rizikách.
 • 2. mája – Pentagon zakazuje používanie telefónov Huawei a ZTE na vojenských základniach.
 • 11. júla – Austrália zakazuje Huawei z ich siete 5G.
 • 1. augusta – Huawei zosadňuje Apple ako druhého najväčšieho dodávateľa smartfónov.
 • 5. decembra – Británia začína odstraňovať zariadenie Huawei zo svojej 4G infraštruktúry a oznamuje, že nebude používať technológiu Huawei pri zavádzaní 5G..

2019

 • 3. januára – Trump skúma možnosť zakázať Huawei z amerického trhu prostredníctvom výkonného príkazu.
 • 29. januára – USA zasiahli Huawei 23 obvineniami vrátane podvodov a krádeží technológií.
 • 6. februára – USA varujú Európu pred zahrnutím Huawei do ich uvedenia na trh 5G.
 • 17. februára – Spojené kráľovstvo uzatvára svoju štúdiu o bezpečnostných rizikách, ktorú predstavuje spoločnosť Huawei, a považuje ju za zvládnuteľnú.
 • 12. marca – USA vyvíjajú nátlak na Nemecko, aby zakázalo Huawei zo siete 5G a hrozí obmedzením zdieľania spravodajských informácií.
 • 14. marca – Hovorí sa o tom, že spoločnosť Huawei vyvíja svoj operačný systém s cieľom zmierniť závislosť od operačného systému Android a Windows.
 • 19. marca – Nemecko odmieta požiadavku USA vylúčiť Huawei z ich uvedenia na trh 5G.
 • 8. apríla – Spoločnosť Huawei súhlasí s predajom čipov 5G spoločnosti Apple.
 • 9. apríla – USA stiahli žiadosť, aby Nemecko vylúčilo Huawei z ich 5G infraštruktúry.
 • 21. apríla – CIA podáva správu, v ktorej sa uvádza, že Huawei dostáva finančné prostriedky od ministerstva štátnej bezpečnosti (Čínska spravodajská a bezpečnostná agentúra).
 • 30. apríla – Vodafone uvádza, že v telekomunikačných zariadeniach spoločnosti Huawei zistil skryté bezpečnostné riziká.
 • 3. mája – USA varujú medzinárodných bezpečnostných expertov pred hrozbou „Huawei“ počas nezáväzných návrhov v Prahe – celosvetová diskusia o budúcnosti technológie 5G s účasťou viac ako 30 krajín..
 • 15. mája – Trump vydáva vnútroštátny bezpečnostný príkaz, ktorý spoločnosti Huawei zakazuje obchodovať v Spojených štátoch.
 • 19. mája – Google prerušuje vzťahy s Huawei a blokuje prístup do Obchodu Play a pripravovaných aktualizácií pre Android.
 • 20. mája – Huawei dostane dočasný odpočinok od zákazu USA do konca 19. augusta 2019 (90 dní). Google dočasne obnovuje podporu zariadení Huawei.
 • 21. mája – Spoločnosť Huawei ponúka vývojárom aplikácií časť svojho trhu výmenou za pomoc pri napĺňaní ich obchodu s aplikáciami, aby mohli konkurovať spoločnosti Google.
 • 22. mája – ARM (spoločnosť zaoberajúca sa návrhom čipov) prerušuje vzťahy s Huawei.
 • 23. mája – USA tvrdia, že Huawei má skryté väzby s čínskou armádou.
 • 26. mája – Huawei potvrdzuje existenciu svojho mobilného operačného systému s názvom „Hongmeng“, ktorý sa chystá uviesť na trh do roku 2020.
 • 29. mája – Spoločnosť Huawei podala na súd USA návrh, aby zákaz USA bol protiústavný.

Prečo sa stal zákaz spoločnosti Huawei v USA?

Ako ste možno predpokladali z vyššie uvedeného časového plánu, zákaz spoločnosti Huawei pramení predovšetkým z obáv, že ich technológia môže čínska spravodajská a bezpečnostná agentúra použiť na špionáž v Spojených štátoch a na ukradnutie životných tajomstiev štátu. Čína má koniec koncov to, čo sa nazýva „národný zákon o spravodajských službách“, ktorý zaväzuje všetky čínske spoločnosti, aby spolupracovali a poskytovali informácie, ak o to štát požiada, aby pomohli pri akomkoľvek vyšetrovaní jeho národných záujmov. Ešte viac znepokojuje skutočnosť, že zakladateľ Huawei Ren Zhengfei bol vojakom v ľudovej oslobodzovacej armáde a členom čínskej vládnej komunistickej strany..

Zatiaľ čo spoločnosť Huawei dôsledne popierala akékoľvek priestupky a poukazuje na to, že obvinenia proti nim sú väčšinou špekulatívne bez podstatných dôkazov, USA však považovali za príliš riskantné zahrnúť svoje technológie do svojho zavedenia 5G.

Trump prekvapivo zvýšil možnosť použitia zákazu Huawei ako obchodného čipu pre obchodné rokovania s Čínou, ktoré podnietilo špekulácie, že výkonný príkaz mohol byť politicky motivovaným rozhodnutím..

Čo je zákaz Google Huawei?

Exekučný príkaz zakazujúci spoločnosti Huawei na americkom trhu zakazuje spoločnostiam obchodovať s čínskou technologickou spoločnosťou, ktorá je súčasťou spoločnosti. Týka sa to samozrejme spoločnosti Google, ktorá nemala na výber, aby pozastavila licenciu spoločnosti Huawei pre Android v dôsledku rozhodnutia Trump..

Čo sa stalo so zákazom spoločnosti Google pre Huawei?

Iba jeden deň po tom, čo spoločnosť Google oznámila, že ukončuje podporu pre zariadenia Huawei, ministerstvo obchodu USA udelí spoločnosti Huawei dočasnú licenciu na pokračovanie v prevádzke jej siete a na poskytovanie aktualizácií svojich výrobkov v Spojených štátoch. Uvedená dočasná licencia je platná do 19. augusta 2019, a preto spoločnosť Google oznámila, že s Huawei bude pokračovať v obchodovaní až do uvedeného dátumu..

Aké sú dôsledky zákazu Google?

Vzhľadom na veľké množstvo firiem, ktoré Google stratí v dôsledku zákazu Huawei, sa očakáva, že technický gigant urobí všetko, čo je v jeho silách, aby pomohol zvrátiť rozhodnutie o Trumpovi. To znamená, že jej ochota prudko splniť výkonný príkaz otriasla dôverou investorov, najmä v smartfónový priestor pre zahraničné spoločnosti. Mnohí rýchlo poukazujú na to, že vláde USA nič nebráni v tom, aby vylučovala konkurentov, ktorí považujú za hrozbu pre americké záujmy.

Čo to znamená pre majiteľov zariadení Huawei?

drží telefón huawei

Majitelia produktov spoločnosti Huawei budú zatiaľ môcť používať svoje zariadenie obvyklým spôsobom a nenastanú žiadne prerušenia služieb Google, kým neuplynie platnosť ich dočasnej licencie..
Toto bola odpoveď z účtu Twitter v systéme Android, 19. mája 2019:

Reakcia androidov pre používateľov huawei

Po vypršaní dočasnej licencie ľudia riskujú stratu prístupu k službám súvisiacim so spoločnosťou Google vrátane obchodu Play a Google Protect. Ak bude zákaz plne presadzovaný, používatelia Huawei už nebudú môcť aktualizovať svoje zariadenie na najnovšiu verziu systému Android alebo sťahovať / aktualizovať aplikácie priamo z obchodu Google Play..

Spoločnosť Huawei uisťuje svojich používateľov, že budú naďalej poskytovať bezpečnostné aktualizácie a popredajné služby všetkým svojim produktom. Spoločnosť Huawei má tiež možnosť prepnúť na otvorenú verziu systému Android aspoň dočasne, kým si nevytvoria svoj vlastný operačný systém. Z toho vyplýva, že otázka, či Huawei môže zostať konkurencieschopná napriek strate prístupu k operačnému systému Google Android, zostáva stále na mieste..

To, na ktoré zariadenia Huawei v súčasnosti tento zákaz nemá vplyv?

Existujúce zariadenia Huawei nebudú zákazom ovplyvnené. Tie obsahujú:

 • Séria Huawei P30 – P30, P30 Pro a P30 Lite
 • Huawei P Smart
 • Huawei Mate 20 Series – Mate 20, Mate 20 Pro, Mate 20 Lite a Mate 20 X
 • Séria Huawei P20 – P20, P20 Pro a P20 Lite
 • Huawei Mate 10 Series – Mate 10 Mate 10 Lite a Mate 10 Pro
 • Séria Huawei P10 – P10, P10 Lite a P10 Plus

O tom, do akej miery bude mať zákaz vplyv na budúce vydania, je stále neisté, ale ak plánujete aktualizáciu telefónu, nezabudnite na to.

Ako môžete chrániť svoje zariadenie pred problémami s ochranou osobných údajov?

Ak môžeme všetci odstrániť všetky spory týkajúce sa zákazu Huawei, je to skutočnosť, že internet nie je taký bezpečný, ako by sme si mysleli. Za zaistenie súkromia a bezpečnosti online je v konečnom dôsledku zodpovedná osoba, o ktorej by sme si všetci mali viac uvedomiť.

Ako zabezpečiť zariadenie

Bez ohľadu na to, či používate zariadenie Huawei alebo nie, najlepším spôsobom, ako zabezpečiť, aby vaše online aktivity a citlivé informácie zostali v bezpečí pred bezohľadnými tretími stranami, je začať používať dobrú službu VPN (Virtual Private Network). Takéto služby udržujú používateľov v anonymite online šifrovaním a smerovaním prenosu údajov na externý server VPN. To znemožňuje (ak nie príliš ťažké), aby niekto zhromažďoval informácie o totožnosti používateľa VPN.

Tu je TOP 5 služieb VPN, ktoré chránia vaše súkromie pri surfovaní online:

 1. TorGuard
 2. NordVPN
 3. IPVanish
 4. Surfshark
 5. Súkromný prístup na internet

zhrnutie

Takže tu to máte – prehľad všetkého, čo potrebujete vedieť o zákaze Huawei a ako by to mohlo ovplyvniť vás ako spotrebiteľa. Ako ste si pravdepodobne uvedomili, okolnosti týkajúce sa zákazu Huawei sú zložitou zmesou obáv z kybernetickej bezpečnosti a politického postoja medzi dvoma veľkými superveľmocami – Spojenými štátmi a Čínou. Uprostred je spoločnosť s pokornými začiatkami a to bolo na dobrej ceste k tomu, aby sa stala jednou z najúspešnejších nadnárodných technologických spoločností na svete..

Ľudia môžu mať protichodné názory na to, či je zákaz oprávnený alebo nie, ale všetci sa môžeme dohodnúť na jednej veci – internet nie je taký bezpečný, ako chceme, a ľudia sa musia počas cestovania domáhať zodpovednosti za zabezpečenie ich súkromia a bezpečnosti. ďalej do digitálneho veku.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map