Si të konfiguroni VPN në Android (Përditësimi 2020) | Kafe VPN


A keni nevojë për ndihmë duke ditur si të vendosni një VPN në Android? Procesi nuk është aq i komplikuar sa mund të mendoni dhe mund të realizohet shpejt nga kushdo që ka një interes të largët në VPN (Rrjetet Virtuale Private) dhe ato që ofrojnë.

Farë është VPN në Android?

Gjërat e para në fillim; pse duhet që së pari të ekzekutoni një VPN në pajisjen tuaj Android? Sipas një studimi të Q1 2018 nga Statista (një portal statistikor dhe studimesh) mbi përdorimin e VPN në të gjithë botën, më shumë se 26% e përdoruesve të internetit në të gjithë botën përdorin një VPN. Kjo është afërsisht 1.144 miliardë njerëz. Midis tyre, 57% janë përdorues të lëvizshëm, një treg i mbizotëruar nga pajisjet Android, duke përfshirë telefonat inteligjentë, tabletët dhe madje edhe TV të zgjuar.

Nëse jeni duke menduar që miliona përdorues të Android atje duhet të kenë një arsye të mirë për të dashur të ekzekutojnë një VPN në pajisjet e tyre, atëherë do të keni të drejtë! E vërteta është se ka shumë arsye të mira për të vendosur një VPN në Android, disa prej të cilave mund të mos i keni konsideruar.

Përdorni një VPN për Argëtim

Sipas një studimi të lidhur nga GlobalWebIndex (një kompani hulumtuese e tregut), 49% e përdoruesve marrin një VPN për të hyrë në argëtim dhe të përfitojnë nga aftësia e tyre për të anashkaluar gjeo-kufizimet. Kjo do të thotë zhbllokimin e përmbajtjes që normalisht nuk është në dispozicion në rajonin tuaj, duke përfshirë videot në YouTube, shfaqjet Hulu ose Netflix dhe muzikë dhe podcast.

Përdorni një VPN për Sigurinë e Telefonit Android

Sigurisht, vlera e vërtetë e drejtimit të një klienti VPN Android qëndron në aftësinë e tij për t’i mbajtur të dhënat personale të sigurta duke fshehur adresën IP dhe aktivitetin në internet të përdoruesve të tij. Si rezultat, njerëzit mund të shfletojnë në internet dhe të përdorin çdo shërbim të bazuar në internet në pajisjen e tyre Android në mënyrë anonime, pa pasur nevojë të shqetësohen për mbledhjen e të dhënave të tyre të ndjeshme. Një përfitim i tillë nuk është bërë asgjë më e rëndësishme në ditët e sotme pasi kishte vetëm më shumë se 150 milion sulme të sigurisë në internet ndaj pajisjeve mobile vetëm gjatë gjysmës së parë të 2018. LexisNexis (një kompani e hulumtimit të tregut dhe menaxhimit të rrezikut) analizoi këto sulme dhe zbuloi se 24 milion prej këtyre rasteve kishin si synim transaksionet financiare (bankare në internet ose blerje në internet).

Përdorni një VPN për Intimitet

Një faktor tjetër domethënës që ka kontribuar në kërkesën për shërbime VPN në të gjithë botën është se njerëzit po rriten më shumë të shqetësuar për privatësinë e tyre. Në epokën dixhitale shumë të ndërlidhur, a keni pasur ndonjëherë një ngulitje që ka sy në të gjithë internetin duke shikuar çdo veprim tuajin?

Fatkeqësisht, nuk është imagjinata juaj. ISP-ja juaj (Ofruesi i Shërbimit të Internetit), agjensitë e reklamimit në internet dhe kompanitë e teknologjisë, qeveria, dhe madje edhe vetë Google të gjithë mbledhin informacion në lidhje me aktivitetet tuaja në internet në pajisjen tuaj Android në një mënyrë apo tjetër, shpesh pa pëlqimin tuaj. Situata të tilla mund të zbuten në mënyrë efektive nga përdorimi i një VPN.

A po filloni të mendoni se po bëhemi shumë paranojak? Ne nuk mund të jemi seriozë për gjithë këtë spiunim, apo jo? Epo, nuk është e nevojshme të marrësh fjalën tonë për të. Ju thjesht duhet të lexoni në lidhje me skandalin e të dhënave në Facebook-Cambridge Analytica për të parë se për çfarë po flasim. Me pak fjalë, polemikat u kthyen rreth Cambridge Analytica (një firmë këshilluese politike) duke korrur të dhëna personale nga miliona llogari në Facebook pa pëlqimin e tyre dhe duke përdorur ato të dhëna për të çuar më tej axhendën politike të klientëve të saj. Siç mund ta imagjinoni, zbulimi i skandalit shkaktoi një reagim të madh publik, veçanërisht kundër Facebook, dhe bëri që miliona njerëz të fillojnë të marrin një vështrim të mirë të intimitetit të tyre në internet.

Lista e aplikacioneve më të mira VPN Android:

 1. TorGuard
 2. NordVPN
 3. IPVanish
 4. Surfshark
 5. Qasje në Internet private

Si të vendosni një VPN në Android

Vini re se paraqitja e cilësimeve në pajisjet Android mund të ndryshojë, kështu që procesi mund të jetë pak më ndryshe në rastin tuaj. Sidoqoftë, hapat e mëposhtëm duhet t’ju japin një ide të mirë se çfarë të bëni:

 1. Hap pajisjen tuaj Android.
 2. Zgjidhni Cilësimet dhe kërkoni “Rrjete pa tela”
 3. Prekni “VPN” Nëse nuk e shihni menjëherë, mund të duhet të klikoni në “Më shumë” derisa të shfaqet opsioni.
 4. Zgjidhni simbolin + që ndodhet zakonisht në këndin e sipërm të djathtë të menusë VPN.
 5. Furnizoni tuajin Informacione VPN. Ofruesi juaj i shërbimit VPN duhet të jetë në gjendje t’ju ofrojë të gjitha detajet.
 6. Ruani cilësimet tuaja dhe pajisja juaj Android automatikisht do të lidhet me VPN. Mos harroni të fikni lidhjen pasi të keni përfunduar, veçanërisht nëse jeni në një plan të kufizuar shërbimi VPN.

Vini re se gjithmonë mund të lidheni përsëri me VPN duke u kthyer përsëri në menunë e cilësimeve VPN, dhe më pas duke zgjedhur rrjetin tuaj të dëshiruar (nëse keni rrjete të shumta VPN). Mund t’ju kërkohet të rihyni emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin tuaj.

Sa i Sigurt është një VPN në Android?

Përgjigja kryesisht varet nga zgjedhja juaj e një ofruesi të shërbimit VPN. Disa ofrues të shërbimeve VPN bëjnë një punë më të mirë se të tjerët duke ofruar këto karakteristika:

 • Kriptimi i shkallës bankare ose ushtarake që mban të sigurta të dhënat tuaja personale dhe financiare kur udhëtoni dhe përdorni rrjete Wi-Fi të pasigurta.
 • Asnjë prerje e aktivitetit në internet. Kjo e mban qeverinë dhe organizatat e tjera të palëve të treta të monitorojnë trafikun tuaj në internet.
 • Karakteristikat e bllokimit të reklamave dhe malware që ndalojnë lidhjet mashtruese dhe aplikacionet nga vjedhja e informacionit të ndjeshëm të përdoruesit.

VPN-të nuk janë të pasakta, por e njëjta gjë mund të thuhet për softverët antivirus dhe zgjidhjet e tjera të sigurisë dixhitale në treg. E vetmja gjë që është e sigurt është që përdorimi i një VPN e bën më të vështirë për individët dhe organizatat e paskrupullt që të përgjojnë dhe vjedhin të dhëna të ndjeshme.

Falas vs VPN të paguara në Android

Kur kërkoni për një VPN në pajisjen tuaj Android, do të zbuloni se keni një zgjedhje midis shërbimeve VPN falas dhe të paguar. Siç mund ta imagjinoni, ekziston një botë ndryshimi midis të dyve, dhe përdoruesit do të bëjnë mirë të dinë saktësisht se çfarë të presin.

Ndërsa një shërbim falas Android VPN mund të mos ju kushtojë asnjë cent për t’u përdorur, zhvilluesit zakonisht e përbëjnë atë duke bombarduar përdoruesit e tyre me reklama ose, edhe më keq, duke regjistruar informacionin tuaj dhe duke u shitur palëve të interesuara. Shërbimet VPN falas gjithashtu shpesh kanë performancë të ngadaltë dhe kufizojnë sasinë e të dhënave që mund të përdorni nëpër rrjet. Ndoshta aspekti më shqetësues është mungesa e enkriptimit të mirëfilltë të të dhënave, e cila shpesh rezulton me shumë rrjedhje të DNS.

Shërbimet e paguara VPN, nga ana tjetër, paguajnë një tarifë mujore ose vjetore. Si kthim, ju mund të përdorni të gjitha të dhënat që ju nevojiten përmes rrjetit VPN dhe mund të prisni shërbim më të mirë. Kjo përfshin shpejtësi më të shpejtë të lidhjes dhe encryption të nivelit të lartë që është gjithçka, por e pamundur që kriminelët kibernetikë të ngurtësuar të shpërthejnë.

përmbledhje

Si përfundim, VPN-të janë të domosdoshme, veçanërisht për përdoruesit e Android që rregullisht dërgojnë ose marrin të dhëna të ndjeshme dhe informacion financiar të dhëna në pajisjen e tyre smartphone. Siç mund ta keni kuptuar tashmë, drejtimi i një VPN është një gjë e thjeshtë për të bërë, por paguan dividentë të jashtëzakonshëm në sigurinë dixhitale dhe intimitetin personal..

VPN ofrojnë një shtresë shtesë të mbrojtjes që jo shumë njerëz mund të përballojnë të shkojnë pa marrë parasysh, pavarësisht nëse e kuptojnë apo jo. Kur merrni parasysh kërcënimet aktuale për privatësinë dhe sigurinë dixhitale të një personi, me siguri do të pranoni që VPN-të ia vlen të vlejnë nëse vetëm si një masë parandaluese kundër kujtdo që kërkon të gërmojë informacione të ndjeshme për të shitur ose përdorur kundër jush.

Sigurisht, detajet e mbrojtjes VPN kanë rëndësi, dhe përdoruesit e Android VPN do të bëjnë mirë të kërkojnë paqen e mendjes që ofron vetëm një shërbim i paguar VPN. Vetëm atëherë mund të jeni i sigurt se po i besoni nevojat tuaja një kompanie VPN që ka teknologjinë dhe ekspertizën për të mbajtur informacionin tuaj të sigurt në një botë gjithnjë e më të ndërlidhur dhe të pasigurt.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map